Dar vienas parasparnis

2011 m. aš buvau pasidaręs parasparnį. Išsiaiškinus kaip kas veikia – skraidė visai neblogai. Tik pakilimas buvo gana sudėtingas… Vėliau jis man nusibodo ir pardaviau…

Praėjusios vasaros pradžioje žiūrinėjau ką čia galima būtų naujo skraidančio nusipirkti. Pastebėjau, kad HobbyKing pardavinėja naują parasparnį. Viskas komplekte išskyrus imtuvą ir akumuliatorių. Pasižiūrėjau keletą video kaip su juo skraido. Atrodė taip lengvai paleidžiamas tiesiai iš rankos ir skrenda puikiai. Nutariau pabandyt dar kartą…

Užsakiau EU sandėlyje, siuntinys atėjo greitai.


Padaryta viskas paprastai ir gana protingai. Propelerio apsauga – plastikinis lankas, kuris tvirtinamas keturiais aliuminio laikikliais.

Tvirtas “triratis”, ratai dideli, dvi servos, greičio reguliatorius, variklis.

Pats sparnas yra didesnis už tą, kuris buvo pas mane anksčiau. Ten buvo 2,15 m o čia 2,40 m. Tačiau jo konstrukcija sukėlė abejonių. Matomai buvo nueita pigesniu keliu. Formą užduoda kietesnė medžiaga prie kurios pririšti stropai. Abejotina konstrukcija.

Tačiau katinui jis patiko. :)

Surenkama viskas paprastai, nieko sudėtingo. Akumuliatorius 3S 5000 mAh.

Sparnui yra specialus maišelis.

Dar reikėtų paminėti, kad reikia padaryti kanalų mix’ą, kad servos turėtų maksimalią eigą. Reikia judėjimo tik žemyn, kad valdymo stropus būtų galima patraukti maksimaliai. Tokio mix’o neina padaryti su mano gana senu siųstuvu (DX7). Todėl teko dar pasidaryti ir specialų mikšerį. Tai paprasta, galima padaryti pvz. su atmega8 mikrokontroleriu. Programa lengvai randama internete. Nuotraukoje matosi aptrauktas kembriku.

Pirmi bandymai pažiūrėti, kaip išsiskleidžia sparnas.

Deja, kaip paaiškėjo, ne viskas taip paprasta, kaip buvo matytuose video. Iš rankos niekaip nepavyko paleisti. Blogai dar ir tai, kad kritimo atveju praktiškai visada sulankstomi propelerio apsaugos žiedo laikikliai. Tačiau pats žiedas nelūžta – jis padarytas iš elastingos plastmasės.

Net nuo žemės paleisti nepavyko. Jei nebūčiau matęs, kaip skraido kiti, sakyčiau, kad jis visai neskrenda. Pabandžiau padaryt taip kaip dariau su buvusiu parasparniu. Prikabinau prie sparno panašų svorį ir pabandžiau pamėtyt. Paaiškėjo, kad jis tikrai visiškai neskrenda. Tai buvo labai keista. Jokie valdymo stropų ilgio keitimai nedavė geresnio rezultato, tik blogiau. Lyg kokį maišą mėtyčiau.

Bet visgi kažkaip su juo skraido. Beliko dar bandyt paleist. Pagaliau po daugybės bandymų padėjo tik toks būdas, kai bandoma paleisti dviese.

Keista, bet kai jau pakilo tai skrido ne taip ir blogai. Valdosi gerai, tačiau abiejų valdymo stropų patraukimas žemyn labai blogina sparno kokybę. Tai iš karto jaučiasi. Ir dar viena problema, jį labai neigiamai veikia net mažiausias vėjas. Ir tas poveikis pasireiškia tuo, kad užlenkiamas sparno kampas ir garantuotas kritimas.

Nuotraukos darytos vakare, tai kokybė nelabai…

Vėliau aš pridėjau 300 g. švino, kad padidinti svorį. Taip, tai šiek tiek padeda, skrenda geriau, tačiau vėjas vis tiek labai didelis priešas.

Galima sakyti, kad skrenda tik kai visiškai nėra vėjo. Tada galima maloniai paskraidyti, akumuliatoriaus užtenka ne mažiau kaip 30 min. Paleisti pavyksta toli gražu ne visada, jau nusibodo tiesinti propelerio apsaugos laikiklius, tuojau jie suluš. Teko tiesinti ir galinių ratų strypą, ne kartą buvo sulankstytas. Bet šiaip parasparnis kol kas sveikas.

Vietoje papildomo svorio būtų geriau įdėti didesnį akumuliatorių arba dar vieną tokį pat. Tačiau taip paprastai to padaryti neina, svorio centras bus ne vietoje. Bet papildomas svoris jam tik padeda. Žodžiu galėjo ir geriau pragalvot konstrukciją…

Įrašas paskelbtas temoje RC modeliai. Išsisaugokite pastovią nuorodą.

1 komentaras apie Dar vienas parasparnis

  1. ecka333 sakė:

    O as jau straipsnio pradzia perskaites pagalvojau, kad parasparnis bus tikras:). Beje idomiai rasai, galetu ir dazniau straipsneliai pasirodyt.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *