Skraidantis sparnas Sonicmodell HD wing

Kažkada jau buvau pasidaręs skraidantį sparną. Jis jau seniai parduotas, tačiau skraidymas juo patiko, todėl norėjosi pabandyti kažką panašaus dar kartą. Tik daryti jau nesinorėjo, ieškojau ką nors nusipirkti. Norėjau, kad būtų apie 1,5 metro dydžio, tačiau tokio neradau. Yra arba apie 1 metrą, arba 2 metrai. 2 metrai jau per daug, nelabai turiu kur tokį dėti. Bet galiausiai radau lyg ir neblogą variantą – Sonicmodell HD wing.

Pirkau iš banggood.com. Keista, kad perkant iš Europinio sandėlio, jo kaina buvo mažesnė nei iš Kinijos. Šiaip jau visada būna atvirkščiai. Kai gavau paaiškėjo, kad trūksta vienos detalės. Tai 10 mm anglies vamzdis kuris reikalingas sparno standumui užtikrinti. Vėliau dėl to banggood grąžino 10$.

Sparno dydis 1,2 metro, bet to konstrukcija nebloga, yra daug vietos įvairiai įrangai sudėti. Planavau pabandyti įsidėti APM. Mane visada labiau domina visokie sudėtingesni sprendimai, kai modelis skraido pats…

Detalės matosi nuotraukoje. Viskas iš putplasčio, kokybė labai gera.

Vidurinė sparno dalis. Matosi, kad vietos tikrai yra daug.

Be to, dar yra trys vietos, kurios matosi nuotraukoje abiejose pusėse ir priekyje, kur galima dėti dar kokią nors įrangą pagal poreikį. Jei jų nereikia, galima uždengti. Tam yra detalės.

Variklis 2200 KV, svoris 45 g. Paėmiau tokį, koks rekomenduojamas. Reguliatorius turėtų būti 30A, bet turėjau 25A, tokį ir įdėjau. Viduje klijuojama faneros plokštė, kuri duoda nemažai tvirtumo, ir prie jos galima tvirtinti sunkesnes dalis, pvz. akumuliatorių.

Lipdukai limpa gerai, čia priekaištų nėra. Ir sparnas su jais atrodo neblogai.

Kaip tvirtinti servo mechanizmus – neaišku. Beliko priklijuoti.

Beje, surenkant sparną, klijuoti reikia visai nedaug. Jis surenkamas plastikinėmis detalėmis, kurios susukamos varžtais. Net winglet’ai prisukami taip pat. Iš pradžių atrodo nelabai patikima, bet, kaip parodė praktika, konstrukcija tikrai pakankamai tvirta.

Kadangi nebuvo anglies vamzdžio, aš jį nupirkau Kinijoje, tačiau nenorėdamas laukti pabandžiau įdėti aliuminio vamzdį. Deja, turėjau tik 8 mm o reikėjo 10 mm, todėl teko „patobulinti“ užvyniojant izoliacijos. Toks vamzdis tiko visai gerai, blogai tik tai, kad sveria jis apie 40 g. o anglinis apie 20 g.

Priekis tvirtinamas magnetais. Taip pat ir vidurinės dalies dangtis. Neodiminiai magnetai stiprūs, laiko gerai. Toks tvirtinimo būdas tikrai patogus. Beje, komplekte yra ir permatomas priekis, kuris skirtas tam, kad po juo galėtų būti kamera. Tačiau vis tiek tas kupolas trukdytų filmavimo kokybei, todėl tai abejotinas sprendimas.

Šiaip lėktuvas gražus, detalės kokybiškos, surinkimas paprastas.

Akumuliatorių įdėjau tokį, kokį turėjau – 3300 mAh. Svoris gavosi ~ 800g. Pirmo paleidimo metu aš apsižioplinau su svorio centru, gavosi šiek tiek per daug gale. Sakoma, kad su priekine centruote lėktuvas skrenda blogai, o su galine tik vieną kartą. :) Taip ir gavosi – padarė netikėtą kilpą iš smigo žemyn. Nieko blogo neatsitiko, aukšta žolė išgelbėjo. Tačiau ir nustačius teisingą svorio centrą paaiškėjo, kad nieko gero. Neskrenda visiškai. Net keista, nieko panašaus mano praktikoje nėra buvę. :) Kaip paaiškėjo, problema tame, kad jo sparno įkrova didoka. Reikia iš karto pasiekti nemažą greitį, o metant iš rankos tai padaryti sunkoka. Po poros kritimų buvo gerokai sukultas priekis. Gerai tai, kad šiaip pats sparnas tvirtas, daugiau niekas nenukentėjo. Buvo aišku, kad tolimesni bandymai nieko neduos. Nėra prasmės mėtyti tol, kol bus visiškai sudaužytas.

Suklijavau priekį ir nutariau elgtis kitaip. Kadangi dėl per mažo greičio pradžioje jo neįmanoma spėti suvaldyti, nutariau įdėti APM, kad bent jau valdymas būtų automatinis.

APM buvo naudojamas quadrocopter’yje. Perrašiau firmware į skirtą lėktuvams, tačiau teko nemažai paskaitinėti kaip viską nustatyti teisingai. Buvo ką veikt, nes iki šiol APM lėktuvuose nenaudojau. Kaip paaiškėjo, kompaso naudoti neįmanoma dėl šalia esančių magnetų. Rodo visiškas nesąmones. Tačiau lėktuvui kompasas nėra būtinas. Taigi atjungiau ir viskas.

Automatinis valdymas yra gerai, tačiau visa tai pridėjo dar apie 100 g. Bet tai padėjo. :) Dabar paleidžiant svarbiausia kuo stipriau išmest, jei tik greičio yra, jis pats gražiai pereina į horizontalų skridimą.

O šiaip skrenda labai gerai. Puikiai sklando išjungtu varikliu. Galima laisvai skraidyti apie 25-30 min. Na ir visi APM malonumai – grįžimas namo, skraidymas pagal maršrutą. Veikia puikiai. Pvz. Loiter režimas, kuris copter’iuose veikia kaip kabojimas vietoje laikant poziciją pagal GPS, lėktuve veikia kitaip. Lėktuvas negali kaboti vietoje, todėl skrenda ratu aplink tą vietą, kurioje šis režimas buvo įjungtas. Grįžęs namo lėktuvas irgi skrenda ratu aplink namų tašką. Įdėjau ir telemetrijos modulį, taip daug patogiau įrašyti maršrutą, keisti nustatymus, na ir matyti kur randasi žemėlapyje irgi neblogai.

Visgi net su automatiniu valdymu jo paleidimas yra problematiškas. Daug kartų bandžiau, bet vis tiek keletą kartų krito. Jei iš karto greičio nepakanka, nepadeda niekas. Čia geras pagalbininkas yra vėjas. Kaip pastebėjau, sunkiausia jį paleisti kai vėjo visai nėra. O prieš vėją pradinis greitis gali būti mažesnis. Tačiau kai skrenda, skrenda labai lengvai, neatrodo, kad būtų per sunkus. Man atrodo laisvai galima pridėti dar porą šimtų gramų. Tačiau tada paleist būtų dar sunkiau.

Yra planų telemetrijai panaudoti GSM moduliuką. Pasižaidžiau su moduliu, veikia, bet jau nespėjau visko suprogramuoti šiemet. Orai jau neleis daugiau skraidyt, gal pabaigsiu kitą vasarą.

Priekis jau gerokai nukentėjęs, daug kartų klijuotas, tačiau gamintojas padarė labai protingai į komplektą įdėjęs dar vieną pakeitimui. Kadangi daugiau niekas nenukentėjo, galėsiu pakeisti kai išmoksiu normaliai paleist. :) Jei išmoksiu. O šiaip tai sparnas stebėtinai tvirtas, kitas jau seniai būtų šiukšlinėje po tokių kritimų.

Įrašas paskelbtas temoje RC modeliai. Išsisaugokite pastovią nuorodą.

1 komentaras apie Skraidantis sparnas Sonicmodell HD wing

  1. Gintaras sakė:

    Smagu, kad vėl kažką naujo parašei! Dėl sparno paleidimo siūlau pabendrauti su Robertu Kiburtu iš Utenos (snukiaknygėj nesunkiai surasi, jei kontaktų neturi). Jis tikras skraidančių sparnų specas, atidirbęs tokį judesį, kad visiškas „plytas“ sugeba iš rankos paleisti :)
    O jei ne, tai konstruok katapultą. Čia jau Martynas Mikulėnas iš Kauno (pristatinėt ko gero nereikia) daugiausiai patirties turi, jei nori pasikonsultuot.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *