Programuojami robotai vaikams

Vaikas (penktokas) kartais nori ką nors pabandyt programuot. Šiokį tokį supratimą apie tai jau turi, kartais pabando ką nors sukurti su Scratch. Tai visai neblogas dalykas, tačiau vaikams daugiau patinka kai gali kartu ir žaist. Kitaip noras greitai dingsta. Todėl koks nors programuojamas robotas turėtų patikti labiau. Bent jau mano nuomone.

Be abejonės, kaip ir dauguma, mėgsta LEGO konstruktorius, todėl vis atkreipdavo dėmesį į LEGO Mindstorms EV3. Šis konstruktorius tikrai įdomus, tačiau prie visų savo privalumų turi ir vieną minusą – labai brangus. Aš jau prieš kokius tris metus vis pažiūrėdavau kiek jis kainuoja – buvo kažkas apie 1600 Lt (tada dar buvo litai). Tokia kaina tada atrodė visiškai beprotiška. Be to ir vaikas dar buvo per mažas tokiems dalykams. Tačiau laikas eina o noras turėti šį konstruktorių niekur nedingo. Ir kažkaip 400 EUR jau neatrodo taip daug. :)

Žodžiu nupirkom mes šį konstruktorių. Surinkti tai, kas yra instrukcijose nesunku. Įdomių robotų galima surinkti, kiekvienam yra sukurtos programos, kurias įkelti nesudėtinga. Tačiau pačiam sukurti kokią nors programą pasirodė ne taip paprasta. Net ir man ten tenka gerokai pagalvoti. Programavimo aplinka (IDE) puikiai padaryta. Programa dėliojama blokeliais, atrodo paprasta, tačiau taip tik atrodo. Viskas gerokai sudėtingiau. Sakyčiau konstruktorius yra puikus, bet vaikas turėtų būti šiek tiek vyresnis, kitaip bus per daug sudėtinga.

Šį kartą aš noriu parašyti ne apie LEGO, daugiau apie jį gal parašysiu vėliau.

Norėjau surasti kokį nors paprastesnį robotą. Bet būtinai programuojamą. Tokių yra bent keletas. Vienas iš jų būtų ARDUINO pagrindu. Dažniausiai tai koks nors korpusas, varikliai su ratais, ir keletas daviklių. Sukurti galima daug ką, tačiau šį variantą atmečiau iš karto, tai bus per daug sudėtinga. Beieškant internete žvilgsnis užkliuvo už mažo robotuko OZOBOT. Įdomus, tačiau brangokas. Yra ir paprastesnis jo variantas – OZOBOT BIT. Šitas man patiko, palyginus nebrangus, o galimybės visai neblogos. Turi viduje akumuliatorių, pakraunamas iš USB.

Ką jis moka? Pirmiausiai – sekti liniją. Turi daviklius, kurie ne tik atskiria kur juoda, kur balta, bet ir pagrindines spalvas. Kadangi robotukas labai mažas, gali važinėti ant popieriaus lapo nupieštomis linijomis. Gali važiuoti nebūtinai linija, gali ir ant balto lapo, o programuojant galima atpažinti kokia spalva po juo ir atitinkamai reaguoti. Dar viena įdomi savybė – važiuodamas linija, gali atpažinti spalvomis nupieštas komandas, ir atitinkamai į jas reaguoti. Netgi gali važinėti ant planšetės ekrano, kur irgi nupieštos linijos ir kokios nors užduotys. Yra tam sukurta programa (Android). Viduje yra RGB led’as, kurį galima programiškai įjungti bet kokia spalva ir bet kokiu ryškumu.

Programavimo aplinka padaryta puikiai – yra keli programavimo lygiai. Pirmajame yra tik kelios pačios paprasčiausios komandos. Judėjimas, apsisukimas, pauzė, RGB led’o įjungimas / išjungimas. Supratus kaip ten kas veikia, galima keliauti į sekantį lygį, kuriame išsiplečia esamos komandos, ir atsiranda naujų. Taip palaipsniui mokomasi programavimo. Kiekviena komanda puikiai aprašyta. Taip prieinama prie ciklų, logikos, matematikos, kintamųjų, judėjimo įvairiu greičiu, šviesos efektų ir t.t. Viskas paprasta reikia tik turėti noro. Labai įdomiai programa įkeliama į robotą. Reikia jį pridėti prie ekrano, spalvų atpažinimo davikliai nuskaito programą, kuri perduodama įvairiaspalviu mirksėjimu.

Kaip jis veikia galima matyti šiame video. Spalvų atpažinimas ir komandų vykdymas važiuojant, važiavimas linija pagal programą, atpažįstant „sankryžas“ ir pasukant ten kur reikia.

Robotukas šaunus, tikrai galima puikiai mokytis programavimo nuo pačios pradžios. Tačiau reikia pripažinti, kad jei aš negalėčiau pagelbėti rašant programą (nemokėčiau), tai jam būtų žymiai sunkiau. Vaikas išmokti gali ir pats, bet pakankamai noro tam turi tik vienetai. Žinoma, tai priklauso ir nuo amžiaus.

Lietuvoje yra toks projektas, kuris žada visiems penktokams padovanoti mikrokompiuterius BBC Micro:bit. Idėja įdomi, mano penktokas laukia nesulaukia, kada jį gaus. :) Kokie iš to būtų rezultatai sunku prognozuot, bet manau, kad didžioji dalis juos greitai numestų. O jei duoti ne visiems, tai kaip atrinkti kam jis būtų naudingas? Visi sakytų, kad nori… :) Tačiau jei nors vienas kitas kažką su juo išmoktų, turbūt galima būtų sakyti, kad tai buvo naudinga. Tikiuosi vaikas sulauks šio mikrokompiuterio kol dar bus penktoku…

Įrašas paskelbtas temoje Robotai. Išsisaugokite pastovią nuorodą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *