Bandymai filmuoti iš kopterio

Iki šiol su kopteriais skraidžiau savo malonumui, norėdamas susipažinti su jų galimybėmis. Bandžiau du atviro kodo projektus. Tai Multiwii ir APM. Įdomu stebėti kaip tobulėja šie projektai. Ypač APM. Bet pagrindinis dalykas kam yra skirti kopteriai – filmavimas. Nors nebuvo poreikio kažką filmuoti, bet kodėl gi nepabandžius.

Tam reikia lengvos kameros. Dažniausiai naudojama GoPro. Ji tikrai nebloga, bet ir kaina atitinkama. Tačiau yra ir pigesnių, ne ką blogesnių kamerų. Viena iš tokių – Mobius. Jos filmavimo kokybė beveik kaip GoPro, o kaina daug mažesnė. Žinoma, kamera nebūtinai turi būti lengva. Yra kopterių, kurie gali pakelti ir rimtas, sunkias kameras. Tačiau aš tam neketinau surinkinėti kito kopterio, naudojau ką turėjau. O tai ką turiu, gali nesunkiai pakelti iki 400 g.

Vien kameros tam neužtenka. Reikia dar stabilizavimo sistemos (gimbal).  Laikai, kada kameros stabilizavimui buvo naudojami servomechanizmai, praėjo. Dabar tam naudojami bekolektoriniai varikliai. Principe tai tie patys varikliai, kurie naudojami kopteriams ir lėktuvams, tik labai mažų apsukų. Gimbal‘ai iš pradžių buvo brangoki, bet dabar jau gerokai atpigo, todėl nusipirkti ne problema. Iki šiol aš jais visiškai nesidomėjau, todėl nesekiau, kokie egzistuoja, bet žinojau, kad jų pradininkas buvo rusas, kuris ir sukūrė pirmą brushless stabilizacijos sistemą.

Nusipirkau iš Ebay tokį gimbal‘ą.

gimbal1

Jis skirtas GoPro kamerai, todėl man ne visai tinkamas, bet galvojau, kad pritaikysiu, o jei ne, tai kažkiek perdarysiu. Būtent skirto Mobius kamerai neradau. Dabar jau yra ir tokių. Šio gimbal‘o pliusas – kaina, o minusas tai, kad sunkokas, nes visas metalinis. Kontroleris papuolė koks papuolė, mažai domėjausi, pasirinkau šiek tiek paskaitinėjęs ką naudoja kiti.

Gavęs gimbal‘ą pabandžiau pasijungti prie kompiuterio. Kiek supratau beskaitinėdamas internete, pas mane papuolė vadinamasis Martinez kontroleris. Maniau ten bus įrašyta BruGi programa, kuri yra atviro kodo projektas ir skirtas šiam kontroleriui. Bet paaiškėjo, kad BruGi GUI prie jo neprisijungia. Tada pamaniau, kad gal ten yra SimpleBGC (dar vadinama AlexMos arba BaseCam) firmware. Tai yra ruso Aleksey Moskalenko kūrinys. Projektas komercinis, ne atviro kodo. GUI lyg ir prisijungė, rodė kažkokią keistą firmware versiją, bet irgi niekas neveikė. Pabandžiau įrašyti į kontrolerį naujausios versijos programą. Bet bandymai atnaujinti nieko nedavė. Tiesiog neina įrašyt ir viskas. Tada jau pradėjau skaitinėti daugiau, norėdamas suprasti, ką gi aš čia nusipirkau. Gana greitai radau patarimą, kad reikėtų naudoti SimpleBGC GUI ver. 2.2. Su juo viskas pradėjo veikt. Būtent 2.2 versija ten ir yra įrašyta. Pasirodo autorius sukūrė kažkokį specialų bootloaderį, kad tik originali kontrolerio plokštė galėtų atsinaujinti programą. Taip bando gintis nuo kopijavimo. Turint omenyje, kad kūrėjas rusas, tai labai logiškas žingsnis, jis žino kur gyvena, jei pats nesiims priemonių, tuojau viską pavogs…

Visgi jo programa yra nukopijuota, tik ne naujausia versija. Kinai pardavinėja kontrolerius su nulaužta SimpleBGC programa, toks variantas vadinamas nulled, ir ją galima įrašyti į kontrolerį su standartiniu bootloaderiu. Man nepavyko rasti naujesnės nulaužtos versijos, nors nelabai ir reikia – ši veikia puikiai.

Išsiaiškinęs su programine dalimi, pradėjau galvoti kaip įdėti Mobius kamerą. Ji netinka į GoPro vietą. Pirmiausiai dėl to, kad yra dvigubai lengvesnė. O gimbal‘as turi būti subalansuotas, t.y. kai jis išjungtas, kamera turi nevirsti nė į vieną pusę. Kadangi kamera visai lengva, gal galima būtų  palikti ir ne visai subalansuotą, bet geriau padaryt kaip priklauso.

Reikia atkreipti dėmesį ir į dar vieną dalyką – kameros vartymosi ašys turi eiti per objektyvą. Jei pažiūrėsim į šį gimbal‘ą, kai jame įdėta GoPro kamera, tai taip ir yra. Kodėl tai svarbu? Juk gimbal‘as reikalingas tam, kad kompensuotų kopterio pasvirimus. Skrisdamas į kurią nors pusę jis pasvyra į tą pačią pusę. Na ir vėjas sukelia įvairius nepageidautinus judėjimus. Taigi, gimbal‘as turi vartyti kamerą. Būtent paversti kai reikia, o ne paslinkti į šoną. Jei pažiūrėsim atidžiai į tai, kaip kamera pasvyra, jei pasvirimo ašis eina ne per objektyvą, pastebėsim, kad kartu objektyvas šiek tiek pasislenka iš savo vietos jei taip galima pasakyti. Bėda ta, kad Mobius kameros forma visai netinka gimbal‘ui. Jos tiesiog nėra kaip įdėti teisingai. Bet kokiu atveju, pasvirimo ašys neis per objektyvą. Bent jau viena iš jų tai tikrai. Reiškia stabilizacijos metu, objektyvas kažkiek kilnosis aukštyn – žemyn, judės kairėn – dešinėn. Kiek tai reiškia vaizdui, sunku pasakyt, gal ir nedaug, nes tas objektyvo judėjimas nėra didelis. Principe gimbal‘o kabojimas po kopteriu irgi nėra teisingas, kopteriui vartantis, jis slankioja į šonus. Idealiu atveju kamera turėtų būti kopterio centre. Gal tiksliau būtų sakyti, kad gimbal‘o judėjimo ašys turi būti kopterio centre, o kamera gali kaboti ir žemiau. Tada kopterio vartymasis visiškai niekaip neveiktų kameros. Bet užteks teorijų. Yra paprastas gimbal‘as ir reikia padaryti, kad jis veiktų kiek galima geriau.

Norėdamas, kad kamera būtų kiek įmanoma teisingesnėje vietoje, perdariau dvi detales.

Nuotraukose matosi kokios buvo

gimbal2

ir ką padariau vietoje jų.

gimbal3

Padaryta labai paprastai, be to, mano detalės gerokai lengvesnės. Galima būtų perdaryti ir kito variklio tvirtinimo detalę, taip dar sutaupyčiau svorio, bet patingėjau ir palikau kaip yra.

Kaip matosi, sukimosi ašis (nežinau kaip normaliai lietuviškai pavadinti roll) eina beveik per objektyvą, o išilginė ašis (pitch) visai ne vietoje. Bet kitaip neina, tokia jau Mobius forma.

gimbal4

Svoris kartu su kamera – 230 g.

gimbal6

Bandymui paėmiau kopterį su Multiwii, kuris surinktas jau gana seniai, bet vis dar skraido, jokių avarijų niekada nebuvo. Apie jį rašiau čia. Kad prikabinti gimbal‘ą, kopteriui reikia „kojų“. Nusipirkau paprastas plastikines, kurios skirtos būtent tokiam rėmui. Nors šiaip toks rėmas nelabai tinka gimbal‘ui, bet rasti jam vietą įmanoma. Kadangi gimbal‘o svoris nemažas ir yra priekyje, akumuliatorių tenka stumti atgal.

gimbal5

Pirmas skrydis parodė, kad vaizdas baisus. Bet ne todėl, kad blogai veikia gimbal‘as, o dėl vibracijų. Nors šiaip atrodo, kad vibracijų nėra, tačiau video gaunasi visiškai nepriimtinos kokybės. Propeleriai balansuoti, tačiau pigūs, geros kokybės iš jų tikėtis neverta. Pabandžiau tikrus APC, kurių balansuoti beveik nereikia. Tačiau video kokybė nė kiek nepagerėjo. Reiškia priežastis ne propeleriuose. Gal kaltas pats rėmas? Gal, bet kitokio neturėjau, o daryti ar pirkti nenorėjau. Buvo netoli skraidymo sezono pabaiga, todėl nebuvo laiko daryti kietesnį rėmą. Atkreipiau dėmesį į guminius amortizatorius gimbal‘e, kurių nauda buvo abejotina, nes jie kietoki. Šitie amortizatoriai yra kelių rūšių, skiriasi kietumu. Juodi – 100 g., mėlyni – 150 g. geltoni – 200 g., raudoni – 300g. Nelabai aišku, kaip suprast svorius. Čia vienam amortizatoriui? Turėjau mėlynų, tačiau jie buvo minkštesni už juodus, kurie buvo gimbal‘e. Reiškia kinai deda ten neaišku ką… Pabandžiau įdėti mėlynus – vis tiek vaizdas baisus. Bandžiau pakabint gimbal‘ą ant gumų, kad būtų daug minkščiau. Nieko gero tai nedavė, pasikeičia tik vibracijų pobūdis. Želė vaizde vis tiek labai daug. Kilo dar viena mintis – reikia keisti propelerius į mažesnius, kad apsukos būtų didesnės, taip turėtų sumažėti vibracijos. Tačiau aš visada skraidau tik su 10×4,5 arba 10×4,7, kitokių neturiu. Buvo likę iš senų laikų GWS 9×5  trimenčiai, pirkti dar tada, kai beveik nebuvo dvimenčių propelerių kopteriams. Šie propeleriai daug blogesni už visus kitus mano naudojamus, tačiau trauka su jais gaunasi mažesnė, reškia ir apsukos bus didesnės. Pabandžiau uždėt. Taip, kopteris su gimbal‘u kyla tik maždaug prie 70% gazo, tačiau rezultatas labai geras. Želė vaizde beveik dingo. Beveik, t.y. šiek tiek vis tiek yra, tačiau jei palyginti su tuo kas buvo, skirtumas labai akivaizdus. Vėl pabandžiau įdėti juodus amortizatorius. Matėsi, kad tai turi poveikį – rezultatas blogesnis. Reiškia mėlyni amortizatoriai, šiuo atveju, tiko geriausiai, juodi, tie kur 100 g., galbūt tiktų dar geriau, bet aš tokių neturiu.

Pačio gimbal‘o veikimas visai neblogas, vaizde matosi nedidelis plaukiojimas į šonus. Manau tai yra dėl to, kad roll ašis eina ne visai per objektyvą ir dar dėl to, kad pačio gimbal‘o judėjimo ašys yra ne kopterio centre. Čia tik mano nuomonė, gal ir klystu. Bet šiaip gimbal‘o veikimas mane tenkina.

Kas gavosi galima pažiūrėti šiame video. Žinau, želė matosi, tačiau tai yra geriausia, ką pasiekiau su tokiu rėmu.

Kitais metais pabandysiu pasidaryti arba nusipirkti geresnį rėmą. Beje, pabandžiau uždėti ant kopterio su APM. Jo rėmas panašus – rezultatas irgi panašus, t.y. labai blogas.

Paskraidžiau ir daugiau, jei yra noro pažiūrėt, tai prašom čia.

 

Įrašas paskelbtas temoje RC modeliai. Išsisaugokite pastovią nuorodą.

3 komentarai apie Bandymai filmuoti iš kopterio

  1. ecka333 sakė:

    peržiūrėjwu video „dvaro parkas“. Įdomu iš kokio aukščio filmuota aukščiausiame taške? Ir ar tarkim yra kameros kurios neiškreipia vaizdo, nes tavo video vaizdas truputi apvalus?

  2. ReM sakė:

    Aukštį galiu pasakyti tik maždaug, iš patirties. Manau aukščiausiam taške bus apie 100-120 m. Tai nedaug, bet daugiau nelabai išeina, nes kopterio jau beveik nesimato. O vaizdas apvalus dėl objektyvo matymo kampo (angle of view) – 85°. Pliusas – daug matosi, minusas – šiek tiek iškreipia vaizdą. Dažnai naudojami dar platesnio kampo objektyvai. Šiai kamerai yra 116°. O kamerų yra visokių, jei bus mažesnio kampo, iškraipymo nesimatys.

  3. Peledziukas89 sakė:

    Sveiki, ar turite patirties su time lapse video softu ? Nusipirkau Durų akutė – kamera . Ir noriu padaryti time lapsą, nes vienas katinas labai juokingai vis tuo pačiu metu kasiden ateina ir drasko mano duris.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *