Automobilio lempų švietimo kampo korektorių remontas

Prireikė man susitaisyti automobilio priekinių žibintų aukščio reguliavimą. Priežastis paprasta – vien dėl to, kad reguliavimas neveikia, nepraėjau techninės apžiūros. Dabar reguliavimo veikimą jau tikrina. Lygtai tik pirmą kartą Lietuvoje registruojamiems automobiliams. Jei neveikia, tai skaitoma dideliu trūkumu.

Pirmiausiai pabandžiau nuvažiuoti į servisą. Ten pažiūrėjo, kad valdymo įtampa į žibintus ateina, ir padarė išvadą, kad kalti patys servo mechanizmai. Reikėtų juos keisti. Bet aš nutariau išsiardyti pats ir pasižiūrėti kame ten reikalas.

Blogai tai, kad servo mechanizmas yra lempos korpuso viduje, ir net nuėmus dangtelį jo visiškai nesimato. Nesunku internete susirasti aprašymą kaip viskas turėtų būti išardoma ir surenkama. Pasirodo reikia išimti žibintą. O kad išimti žibintą, reikia nuimti bamperį. Visai nesinorėjo tiek ardyti, todėl pabandžiau telefonu nufotografuoti žibinto vidų, kad pamatyti, kaip ten viskas atrodo. Pamačiau kur yra varžtai, kuriuos reikia atsukti. Už žibintų yra šiek tiek vietos, kad eitų užkišti ranką keičiant lempas. Ten užkišau nedidelį veidrodį ir taip matydamas žibinto vidų, atsukau du varžtus. Išimti servo mechanizmus pavyko visai nesunkiai.

Atrodo jie kaip nauji, net dulkių nėra. Reiškia lempos hermetiškos. Nerašau koks čia automobilis, lygiai tokie servo mechanizmai naudojami ne vieno gamintojo automobiliuose.

Išardžius paaiškėjo, kad nesisuka patys varikliukai. Taip atrodo, kad jie niekada tepalo nematę. Matomai tepalas visiškai sudžiūvęs. Juk dažniausiai to lempų reguliavimo niekas nenaudoja. Greičiausiai dėl to, kad jų niekada nejudindavo, tepalas ir sudžiūvo.

Norint išimti varikliukus, nereikia nieko lituoti, jie tiesiog nusimauna nuo kontaktų. Pasukinėjus ranka jie pradėjo suktis, bet labai sunkiai ir cypdami. Tai 12V varikliukai. Pradžioje imama srovė buvo apie 0,5A. Šiek tiek sutepus pradėjo suktis be cypimo ir srovė sumažėjo. Kai varikliukai sukasi visiškai laisvai, ima tik 0,05-0,07A. Vieną iš jų teko kankinti gana ilgai kol pradėjo suktis laisvai.

Šie servo mechanizmai veikia beveik taip pat kaip ir RC modelių. Skirtumas tik tas, kad valdomi įtampos pasikeitimu nuo 0V iki 12V. Nuotraukoje surašiau kur ką reikia pajungti, norint išbandyti. Įdėjus varikliukus atgal, paaiškėjo, kad sukasi tik į vieną pusę. Juos valdo H-BRIDGE DRIVER mikroschema TLE4209A. Ji skirta specialiai tokiems servo mechanizmams. Matomai todėl, kad varikliukai nesisuko, dėl per didelės srovės, susvilo vieno peties išėjimo tranzistoriai. Vienoje schemoje sukosi į vieną pusę, kitoje į kitą. Valdymas abiejose veikė. Reikėjo keisti mikroschemas. Lietuvoje tokių neradau pirkti, teko užsakinėt iš užsienio.

Pakeitus mikroschemas, servo mechanizmai veikia puikiai. Jų įdėjimas atgal į lempų korpusą buvo sudėtingesnis. Apvalus galas turi papulti į griovelį lempos reflektoriuje. Viską daryti teko apgraibomis. Bet pavyko. Ir išimti žibintų nereikėjo.

Video matosi, kaip galima patikrinti servo mechanizmų veikimą.

Įrašas paskelbtas temoje Elektronika. Išsisaugokite pastovią nuorodą.

1 komentaras apie Automobilio lempų švietimo kampo korektorių remontas

  1. Tanilas sakė:

    Kažkaip dažnokai pradėjo pravažiuojančios mašinos naktį mirksėt, panašu, kad ir man reikia sureguliuot lempas, ar Audi A6 taip pat būtų galima susiremontuot?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *