3DR Radio telemetrija

3DR radijo ryšio moduliai dažnai naudojami kopterių telemetrijai perdavinėti. Geri tuo, kad turi normalų dvikryptį ryšį (transparent serial link), ir nemažą galingumą – iki 100 mW. To turėtų užtekti ryšiui 1-1,5 km atstumu. Bent jau taip sako gamintojai. Įsigijau ir aš porą tokių modulių.

433 MHz diapazonas nėra labai geras, nes daug kas jį naudoja. Komplekte būna du moduliai, vienas iš jų iš karto su USB jungtimi, kad būtų patogu pasijungti prie kompiuterio. Tačiau būtent apie variantą su USB internete buvo blogų atsiliepimų. Lyg ir daug triukšmų sukelia ant tos pačios plokštės esanti FTDI mikroschema. Todėl nusipirkau du vienodus modulius, be USB. Be to, aš ketinau juos jungti ne tik prie kompiuterio. Atrodo jie taip:

Komentaruose buvo paminėta, kad jie komplektuojami ne 433 MHz antenomis, o 2,4 GHz. Visko galima tikėtis iš kinų, antenos atrodo tikrai taip pat, kaip wifi routerio. Bet kažkaip sunkoka tuo patikėt…

Pirmiausiai reikia išbandyt veikimo atstumą. Yra tokia programėlė šių modulių konfigūravimui, ten galima pažiūrėti ir RSSI (received signal strength indication). Vieną modulį padėjau maždaug 2m nuo žemės, kitą pasijungiau prie kompiuterio, sėdau į automobilį, maniau pavažiuosiu pusę km, pažiūrėsiu kaip ryšys. Gerai būtų… Pavažiavus kokius 50 m ryšys dingo. Išlipus iš automobilio ryšys atsirado, bet visgi veikimo atstumas buvo ne daugiau kaip 100 m. Antenas naudojau tas, kurios buvo komplekte su moduliais (Nr.3 nuotraukoje). Tai nemaloniai nustebino, turint omenyje mano bandymus su 1mW moduliais, kurių ryšys buvo geresnis. O čia 100 mW! Pirma mintis – antenos tikrai ne to dažnio. Paėmiau tas, su kuriomis bandžiau 1mW modulius (Nr.2 nuotraukoje).

Jos beveik tokios pat, bet šiek tiek didesnės. Tikrai, rezultatas geresnis – apie 200 m. Bet vis tiek mažai… Dar buvau nusipirkęs kabeliuką su dviem jungtimis.

Perkirpau per pusę ir pasidariau dvi paprasčiausias antenas. Nuėmiau šarvą palikau 173 mm pliką laidą (ketvirtadalis bangos ilgio). Nr.1 nuotraukoje. Ryšys pastebimai pagerėjo. Jau netoli 400 m. Norėdamas įsitikinti, kad tikrai rezultatas ne atsitiktinis, pakeičiau vieną anteną į kitą (Nr.2 nuotraukoje). Atstumas krito beveik dvigubai…

Apie komplektuojamas antenas tai nežinau ką ir galvot. Aiškiai ne to dažnio. Reiktų išardyt ir pažiūrėt kas viduje, bet greičiausiai tai tikrai 2,4 GHz antenos. Yra dar vienas antenų variantas – spiralė.

Nusipirkau dar porą antenų, manydamas, kad ten viduje būtent tokia spiralė, ir pagaliau tai bus tikrai 433 MHz antenos (Nr.4 nuotraukoje), ir rezultatas bus panašus kaip su paprasčiausiu ketvirtadalio bangos ilgio laido gabalu. Deja, bandymas parodė, kad ryšys visai blogas, apie 50 m. Yra dar daug antenų variantų, bet dėti didesnę kopteryje labai nepatogu…

Suprantama, skrendant atstumas turėtų būti didesnis, bet nebūtinai. Yra dar ten toks vienas matomas parametras – triukšmų lygis. Tas triukšmų lygis man visai neaiškus. Tame modulyje, kuris pajungtas prie kompiuterio, jis gana didelis. Nepriklauso nuo atstumo iki kompo. Išvis neaišku nuo ko priklauso. :) Neaišku ir kas ten per triukšmas. Triukšmas eteryje? Ar šalia esančioje elektronikoje? Jei tą triukšmą pavyktų sumažinti, atstumas tikrai padidėtų, nes vos RSSI lygis sumažėja iki triukšmo lygio – ryšys dingsta. Bandymai kaitalioti dažnius, kanalų skaičių, pastebimai geresnių rezultatų nedavė.

Aš tikėjausi geresnio rezultato. Atstumas mažesnis už deklaruojamą. Be to, paskaitinėjus atsiliepimus internete, irgi yra visokių nuomonių. Vieniems veikia gerai, kitiems visai blogai. Bet kiek pastebėjau, dauguma turi 900 MHz diapazono modulius. Pas mus šis dažnis nelabai tinkamas…

Pamėginsiu įsidėt į kopterį, manau iki pusės kilometro tikrai turėtų veikt (su savos gamybos antenomis). O daugiau kol kas man nelabai ir reikia.

Įrašas paskelbtas temoje Elektronika, RC modeliai. Išsisaugokite pastovią nuorodą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *