FrSky modulis Futabai

Futaba T7CP – neblogas modelių valdymo siųstuvas. Ilgokai jį naudojau, bet 35 MHz diapazonas dabar jau nelabai naudojamas. Kur jį dėti? Parduoti galima, bet kaina vien dėl šio diapazono labai maža. Kai kurie aukštesnės klasės siųstuvai turi keičiamus modulius, todėl nesunku tokiam siųstuvui pakeisti diapazoną į 2,4 GHz. Tačiau šio siųstuvo modulis nekeičiamas. Gulėjo jis pas mane kurį laiką nenaudojamas, kol vieną dieną, benaršydamas internete, atradau, kad FrSky gamina modulį, kurį galima įdėti į beveik bet kokį siųstuvą. Yra du variantai, su telemetrija ir be telemetrijos. Nutariau prikelt Futabą naujam gyvenimui :)

Pasirinkau variantą su telemetrija, nes norėjosi pažiūrėt, ką iš to galima išgaut naudingo. Pirma mintis buvo telemetriją panaudot su autopilotu, kad galima būtų įvairią informaciją gauti tiesiai į kompiuterį. Pvz. skrydžio maršrutą google žemėlapyje realiu laiku, akumuliatoriaus įtampą, naudojamą srovę, gal dar ką nors…

Nusipirkau „FrSky DHT 8ch DIY Telemetry Compatible Transmitter Module“ (toks keistas pavadinimas) ir D8RSP imtuvą, kuris be telemetrijos turi dar vieną gerą dalyką – CPPM išėjimą (combined PPM).

Pats modulio įdėjimas į siųstuvą paprastas, yra pakankamai vietos, nebūtina išimti senąjį 35 MHz modulį. Aš padariau jungiklį, kuriuo galiu įjungti ir senąjį diapazoną. O gal prireiks. :) Dar reikėjo padaryti skylę, kur prisukau naują anteną, ir įdėjau mažą plokštelę, kur yra šviesos diodas ir mygtukas imtuvo susiejimui su siųstuvu (binding). Tam nesunku rasti vietą.

RS232 pajungiau prie Futabos lizdo, skirto stimuliatoriui. Ten yra laisvų pinų, simuliatoriaus pajungimo galimybė išliko. Viskas gavosi visai neblogai.

Pirmiausiai pastebima gera telemetrijos funkcija – siųstuvas pradeda pypsėti, kai ryšys ant ribos. Pagal tai galima spręsti, kad jau reikia skristi atgal. :) FrSky sako, kad veikimo atstumas – 1,5 km. Aš padariau tokį bandymą: imtuvą palikau maždaug 1,5 m aukštyje nuo žemės, o pats bandžiau nuvažiuoti toliau. Sustojau lygiai už kilometro. Siųstuvas momentais pypsėjo, kad ryšys ant ribos, bet prie imtuvo pajungtas servomechanizmas judėjo be jokių sutrikimų. Tiesioginio matomumo nebuvo, ir visa tai ant žemės, reiškia galima sakyti, kad veikia labai gerai. Dar gal padarysiu kitą bandymą toje pačioje vietoje su Spektrum aparatūra. Kažko man atrodo, kad FrSky veiks geriau… Gal ir klystu…

Beje, dar vienas įdomus bandymas. FrSky sako, kad ryšiui naudojama daug kanalų vienu metu, kitaip sakant šokinėja po visą diapazoną. Namuose stovi wifi routeris. Pabandžiau paleisti siųsti iš vieno kompo į kitą didelį failą. Greitis 55-60 Mbit gana stabiliai. Įjungiu šalia Spektrum siųstuvą – jokio skirtumo nėra, greitis tas pats. Įjungiu Futabą su FrSky. Oba! :) Greitis iš karto smunka iki 8-9 Mbit. Pakartoju kelis kartus – rezultatas tas pats. Valdymo ryšiui routeris jokios įtakos nedaro. Dar galiu paminėti, kad routeryje nustatytas automatinis kanalo pasirinkimas. Kaip tai veikia, tiesą sakant, nesidomėjau… Išvadų jokių nedarau, tiesiog padariau tokį testą…

Imtuvo telemetrija turi du analoginius įėjimus (galima matuoti įtampą, arba srovę pagal poreikį) ir RS232 įėjimą, per kurį paduodami visi kiti duomenys. Kiek jau spėjau pastudijuoti, FrSky protokolas gana paprastas, bet tuo pačiu ir keistas. Ten negalima paduoti tiesiogiai bet kokius duomenis, labai ribotas greitis (maždaug 1200), bet jei naudot protingai, to užtenka daugumai poreikių. FrSky gamina nemažai daviklių, kurie jungiasi į HUB, kuris ir pasirūpina visų daviklių duomenis perduoti specialiu protokolu. Aš neketinu nei HUB‘o, nei daviklių pirkti, padarysiu savo, perdavinės tai ką man reikia ir kaip man reikia.

Planas yra toks: GPS koordinačių, akumuliatorius įtampos ir srovės perdavimas, duomenų atvaizdavimas kompiuteryje, skrydžio maršrutas google žemėlapyje. Tam reikės: įtampos daviklio (padaryti labai paprasta), srovės daviklio (šiek tiek sudėtingiau), mikrokontrolerio su programa, kad GPS duomenis perduoti FrSky protokolu (dar sudėtingiau). :) Taip pat programos kompe, kuri parodys visus duomenis (sudėtingiausia dalis).

2 dalis.

This entry was posted in Elektronika, RC modeliai. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *