MultiWii kontroleris

Dar vienas gana paprastas bet visai neblogas kontroleris copter‘iams – MultiWii (MWC). Toks pavadinimas atsirado matomai dėl to, kad jam naudojami davikliai (giroskopai ir akselerometrai) išimti iš žaidimų konsolės Nintendo Wii priedų Wii Motion Plus ir Nunchuk. Kinai pasistengė, kad dabar galima nusipirkti šių priedų kopijas visai nebrangiai.

Kontroleris sukurtas Arduino pagrindu, dažniausiai naudojamas Arduino Pro mini, dėl savo nedidelių gabaritų. Paprasčiausiam variantui reikia tik šios Arduino plokštės ir Wii Motion Plus. Gaunasi paprastas kontroleris, naudojami tik giroskopai. Jei palyginsim su KK kontroleriu, tai šis variantas yra geresnis, nes jam sukurta gana nebloga programa (šiuo metu tai 1.9 versija). Programa leidžia pasijungti ir kitus daviklius. Dažniausiai papildomai jungiamas akselerometras iš Nunchuk. Taip pat galima pasijungti magnetometrą ir barometrą. GPS šiuo metu palaikomas tik tiek, kad gali rodyti informaciją apie copter‘io poziciją (nuskristas atstumas, kryptis). Pagrindiniai dalykai, tokie kaip pozicijos fiksavimas, grįžimas namo ar skrydis pagal maršrutą dar nepadaryti. Bet žadama, kad bus ateityje.

Arduino Pro mini užtenka ne visoms copter‘ių rūšims. Daugiamotoriams, kai reikia šešių ar daugiau variklių arba kartu norima filmavimo kameros stabilizacijos, naudojamas Arduino Mega arba panašūs, kurių jau irgi yra nemažai variantų.

Kalbant apie daviklius, tai paskutiniu metu pasirodė daug variantų kai ant vienos nedidelės plokštės sumontuoti visi minėti davikliai. Giroskopai, akselerometrai, magnetometras ir barometras. Daviklių dydis labai mažas. Pvz. jau yra 3 giroskopai viename korpuse. Tai leidžia visus daviklius sutalpint į visai mažą plokšę – maždaug 20x20mm. Visi davikliai su Arduino bendrauja per I2C. Tai reiškia, kad pajungiami tik 4 laidai. Turint tokį daviklių rinkinį susirinkti visą kontrolerį labai paprasta.

Kadangi įsigijau tokią plokštelę, pabandžiau susirinkti MultiWii kontrolerį. Arduino aš neturėjau, bet to ir nereikia, nes Arduino tai tik pavadinimas. Paimu mikrokontrolerį atmega328 ir jau galiu sakyt, kad turiu Arduino. :) Tereikia prie jo pajungti jungtis ir daviklius. Viskas – jau turim MultiWii. :) Žinoma, bet koks mikrokontroleris yra niekas be programos. Arduino programos įrašomos per RS232. Tai labai patogu, bet kad taip būtų, pirmiausiai reikia įrašyt bootloaderį. Tam reikia normalaus programatoriaus. Reikia tik tuo atveju, jei tai naujas mikrokontroleris. Jei nupirkta kokia nors Arduino plokštė, nieko nereikia, bootloaderis jau būna įrašytas.

Taigi, kontrolerį surinkau kaip visada, ant maketinės plokštės. Dydis lygiai kaip KK kontrolerio t.y. 5×5 cm. Šiaip tai viskas net paprasčiau nei KK. Žinoma tik tuo atveju, jei yra daviklių plokštė. Pačiam tokią susilituot problematiška, nes davikliai labai maži.

Įrašius programą ir pasijungus prie kompiuterio galima pasižiūrėti ar veikia davikliai. Programa tam gana patogi, bet aišku, galima rast ir ką reikėtų patobulint. Tačiau šis projektas sparčiai tobulėja, manau ateityje galimybių tik daugės.

Pabandymui buvau įdėjęs šį kontrolerį į savo mini quadrocopter‘į. Nieko nereguliavau, PID nustatymai palikti standartiniai. Skrenda visai neblogai. Tačiau vėl atgal įdėjęs KK pastebėjau, kad skrenda šiek tiek stabiliau. Mini quadrocopter‘io rėmas labai skystas, gal MultiWii labiau veikia vibracijos. Be to, aš nieko nereguliavau.

MultiWii projektas patiko, labai paprastas, bet tuo pačiu ir labai neblogas. Būtinai išbandysiu ir rimtesniame copter‘yje.

Paskaitinėjus daugiau apie šį kontrolerį matosi, kad jau yra prikurta gana įdomių naujų funkcijų, kurios dar neįtrauktos į paskutinę programos versiją.

This entry was posted in Elektronika, RC modeliai. Bookmark the permalink.

2 Responses to MultiWii kontroleris

  1. Arturas says:

    Sveiki,
    Ar galima butu suzinoti is kur kokreciai gavote tokiu mazu gabaritu plokste, kurioje sumontuoti visi davikliai? Aciu.

  2. ReM says:

    Daviklių plokštė nėra masinis gaminys. Ją padarė vienas iš kolegų RC srityje…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *