KK kontroleris

Copter‘ių kontroleriai ilgą laiką buvo gana sudėtingas ir brangokas dalykas. Bet neseniai buvo prisiminta, kad viską galima padaryti ir paprasčiau. Juk copter‘io stabilizacijai būtini trys giroskopai, o visa kita nėra būtina. Nėra būtina nereiškia, kad nereikalinga. Pvz. akselerometras pagerina stabilizaciją, galima padaryti taip vadinamą autolevel, t.y. copteris „žino“ kur yra žemė ir stabilizuojasi pats horizontalioje padėtyje net jei nėra jokio valdymo.

Vienas iš tokių ne taip seniai pasirodžiusių kontrolerių – KK kontroleris. Pavadinimas, matomai, kilęs iš kūrėjo niko KapteinKUK. Atrodo, kad jo kūrėjas galvojo kaip padaryti viską kuo pigiau. Panaudojo paprastą mikrokontrolerį (pradiniame variante mega48), ir tris pačius pigiausius Murata giroskopus. Šie giroskopai žinomi seniai, bet pigumas nereiškia, kad jie yra geri… Tačiau pigume ir yra visa esmė – būtent kaina padarė jį labai populiariu, nes pasidarė prieinamas daugumai modeliuotojų. Dar įdomiau tai, kad buvo perkami sraigtasparnių giroskopai, ardomi, o jų davikliai panaudojami kontroleryje. Taip buvo todėl, kad Kinijos gamintojai sraigtasparnių giroskopus padaro nesuprantamomis kainomis – nusipirkti giroskopą ir jį išardyti yra pigiau, nei nusipirkti pačius daviklius.

Vėliau šio kontrolerio programą patobulino Minsoo Kim, gyvenantis, jei neklystu, pietų Korėjoje. Ne tik patobulino, bet ir padarė variantus, skirtus gana egzotiškiems copter‘iams. Pvz. butterfly, kuris atrodo kaip drugys, su 10 variklių.

Sugalvojau ir aš pabandyti šį kontrolerį. Pasidairius internete paaiškėjo, kad nelabai įmanoma jį nusipirkti. Visur tuščia. Todėl nusipirkau tris HobbyKing giroskopus, kurių daviklius ir panaudojau kontroleriui. Šiuose giroskopuose jau ne Murata davikliai, ten visai kažkokie neaiškūs. Bet principe neturi reikšmės kokie giroskopai, galima pritaikyti įvairius. Svarbu, kad nebūtų blogiau nei Murata. :)

Pasidaryti šį kontrolerį labai paprasta. Paprasčiau jau nėra kur. Mikrokontroleris veikia nuo vidinio generatoriaus, tai schemą daro dar paprastesne. Nėra parametrų nustatymų kompiuteriu, reguliuojamas tik giroskopų jautrumas visose trijose ašyse. Reguliuojamas paprasčiausių potenciometrų pagalba.

Kaip visada, viskas surinkta ant montažinės plokštės. Vienetinis egzempliorius. :) Jo dydis lygiai toks pat kaip originalaus, tik sunkesnis šiek tiek, nes elementai ne SMD.

Surinkus reikėjo šiek tiek laiko, kad susigaudyti kaip jis veikia. Yra aktyvavimo funkcija, kuri įjungiama tiesiog siųstuvo rankenėlių pagalba. Skrydžio režimai irgi keičiami tokiu pat būdu. Kadangi pirmiausiai įsirašiau singlecopter programą, tai ilgokai nesupratau, kodėl servomechanizmai nerodo jokios reakcijos į giroskopus. Nors PWM signalas yra. Pasirodo viskas pradeda veikt, kai duodama šiek tiek gazo.

Taigi, kontroleris veikia, pirmiausiai išbandysiu jį su singlecopter… :)

Beje, kol iš užsienio parkeliavo giroskopai, atsirado prekyboje ir pačių kontrolerių. Kontroleris kainuoja pigiau nei trys giroskopai. :) Kinijos stebuklai… Paėmiau vieną pabandymui…

This entry was posted in Elektronika, RC modeliai. Bookmark the permalink.

5 Responses to KK kontroleris

 1. rc fan says:

  Tas kinijos stebuklas labai panasus i sena varianta su 4kb atmega.Norint geresni softa idiegt gali tekt keisti chipa.

 2. ReM says:

  Tai tas pats ir yra. Žinau aš puikiausiai, kad reikia keist chipą. Tai nesudaro problemų. Tik tiek, kad neturiu dabar tokiu korpusu.
  O mano variantas su mega328.

 3. Norbert says:

  Hi,

  I’ve read this translated by Google, so I’m not sure that I’ve got everything right. Did you write the software by yourself? I would be very interested in it to get some ideas because I’m currently working on such a single copter.

 4. ReM says:

  No, this is standard KK software.

 5. Norbert says:

  Thanks for your answer. So I’ll continue to work on my own software.
  Merry Christmas!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *