Parasparnis

Begalvojant ką čia dar naujo sukūrus, kilo mintis: o kodėl nepabandžius padaryt RC parasparnį? Tai visai įdomus dalykas, be to, kažkaip neteko matyt, kad kas nors Lietuvoje būtų pasigyręs padaręs kažką panašaus. Jei jau idėja yra, reikia bandyt ją įgyvendinti.

Prieš pradedant kažką daryt reikia turėt supratimą kaip daryt. O čia atvejis buvo sudėtingesnis, nes apie parasparnius nežinojau nieko. Kokius du mėnesius skaitinėjau internete įvairią informaciją apie RC parasparnius, prisirinkau daugybes nuotraukų, iš kurių jau buvo galima susidaryti nuomonę kaip viskas turėtų atrodyt, kaip tai daro kiti modeliuotojai.

Galima sakyti, kad parasparnis susideda iš dviejų dalių. Tai pats sparnas, ir tai, kas kabo po sparnu. Pavadinkim tai gondola arba triračiu. Ten montuojamas variklis, servomechanizmai, akumuliatorius, reguliatorius, imtuvas. Sudėtingiausia parasparnio vieta – sparnas. Mėginti jį pasidaryti minčių nebuvo, per daug sudėtinga. Panaršęs internete atradau, kad kai kas tam bando panaudot parasparnio tipo aitvarą. Nelabai jis tam tinka, bet kai kas padaro ir visai neblogai skrenda. Aitvaras yra maždaug 1m dydžio. Tačiau norėjosi kažko didesnio. Pasirodo visai neblogą sparną galima nusipirkti vienoje internetinėje parduotuvėje (Hobbyking). Ir kaina visai nebloga. O čia dar pasitaikė vienas žmogus Lietuvoje, kuris pardavinėjo šį sparną. Tai iš jo ir nupirkau.

Nežinau ar teisinga tai vadinti sparnu, tai kažkas panašaus į parašiutą, bet aš vadinsiu sparnu. Tai labiau atitinka jo paskirtį. Angliškai jis vadinamas „parafoil“. Sparnas nemažas – 2,15m. Padarytas gana neblogai, stebėtina, kad tai padaro už tokią kainą. Bet Kinija viską gali.

Iš pradžių buvo daug neaiškumų. Pvz. koks turėtų būti bendras svoris? Žinant sparno dydį, galima manyti, kad svoris laisvai galėtų siekti 2 kg. Koks turėtų būti variklis? Iš pradžių ketinau dėti visai silpną, apie 100W, mano nuomone to turėjo užtekti. Juk čia ne koks akrobatinis lėktuvas. Tačiau paskaitinėjęs rekomendacijas internete buvau nustebintas – rekomenduoja naudoti 800-1000W variklį. Kam toks žvėris nelabai aišku. Dar radau rekomendacijų apie 400-500W. Kažkas jau realiau, bet vis tiek labai daug. Pagalvojęs nusprendžiau, kad gal mano variklis bus per silpnas. Pasirinkau EMAX BL2810/12. Jo deklaruojama srovė 28A su 11×5,5 propeleriu. Išmatavau – tikrai tiek. Taigi, ne daugiau 280W.

Reguliatorių pasirinkau Pentium Mystery 30A. Kai variklis ima 28A jis labai stipriai kaista. Reikėjo kažką daryt, kad nesupleškėtų. Padariau paprastai. Juk blogas aušinimas yra todėl, kad aptrauktas kembriku. Abiejose pusėse yra radiatoriai. Aš išpjoviau kvadratines skyles kembrike abiejose pusėse. Aušinimas tikrai pagerėjo.

Servomechanizmus panaudojau iš to ką turėjau. Prie Spektrum aparatūros buvo 4 standariniai Spektrum servomechanizmai. Puikiai tiko šiam tikslui. Parasparnis valdomas tampant valdymo stropus. Taip yra palenkiama sparno galinė dalis. Parasparnis suka į tą pusę, kurios pusės sparno galinė dalis palenkiama žemyn.

Taigi, reikia padaryt gondolą. Nekopijavau nė vienos matytos, ji grynai mano kūrybos. Padaryta iš 4mm faneros. Beje, darant parasparnį labai aktualu svoris. Bet ne ta prasme, kad kuo lengvesnis tuo geriau. Kaip tik atvirkščiai, gondola neturi būti per lengva. Svoris – vienas iš esminių dalykų, dėl ko parasparnis iš viso skrenda. Internete matytos rekomendacijos sako, kad bendras svoris turi būti nuo 1,2 iki 1,8 kg. Mano sveria 1,35kg.

Dar vienas būtinas dalykas – propelerio apsauga. Ji būtina, nes kitaip propeleris įsuks sparno stropus viską sutraukys ir baigsis visi skraidymai. Buvo nemaža problemėlė sugalvoti iš ko tą žiedą aplink propelerį padaryti. Pasirinkau plastikinį vamzdelį elektros instaliacijai. Bet jį reikia sulenkti. Tikėjausi tai padaryti pakaitinęs su fenu. Nuotraukoje matyti kaip tai buvo daroma. Pirmiausia pasiruošiau stendą, kitaip sukenkti lygiai nepavyks. Pirmas bandymas parodė, kad lenkiasi lengvai, bet, deja, nelygiai. Jis juk tuščiaviduris. Tada sugalvojau vamzdelį pripilti smėlio. Taip lenkėsi daug geriau. Kaitinti reikia stipriai. Bet rezultatas labai neblogas, netgi geresnis nei aš tikėjausi. Gavosi visai nesunkus ir tvirtas žiedas.

Visa gondolos konstrukcija matosi nuotraukose. Aš kai pradedu ką nors daryt, tai niekaip neišeina daryt bet kaip. Todėl darbelio čia buvo labai daug. Reikėjo sugalvot kaip pritvirtint žiedą aplink propelerį. Tam buvo išpjautos detalės iš aliuminio. Panaudojau ir keturkampius aliuminio strypus. Labai gerai čia tiko. Žodžiu sugaišau galybes laiko, bet rezultatas neblogas.

Servomechanizmų alkūnės prailgintos. Tai padaryta iš stiklo tekstolito. Kiek ilginti buvo didžiulis klausimas. Pasirinkau tai grynai iš akies, nes visiškai nebuvo aišku, kokios eigos reikia, kad tampyti valdymo stropus.

Kaip jau minėjau vienas iš esminių dalykų yra svoris. Yra jų ir daugiau. Antras esminis dalykas – sparno atakos kampas. Kaip jį nustatyti radau internete. Todėl pradžiai taip ir padariau. Reikia tik paminėti, kad jei lėktuvo sparno kampas būna teigiamas (t.y. priekinė briauna žiūri į viršų), tai čia viskas atvirkščiai. Priekinė briauna yra žemiau nei galinė. Čia ir yra visa esmė, kodėl parasparnis skrenda būtent į priekį. Juk kitaip sparnas yra kaip parašiutas, ir jis niekur neskristų, tiesiog leistųsi žemyn. Kampas lemia tai, kad parasparnis skrenda pirmyn ir greičiausiai jis skrenda žemyn tada, kai išjungtas variklis. Į viršų jis pradeda kilti tada, kai variklis pradeda nešti gondolą pirmyn, sparno kampas iš karto pasikeičia į teigiamą, ir parasparnis kyla aukštyn. Reiškia aukštyn-žemyn valdomas tik gazu.

Trečias esminis dalykas – valdymo stropų ilgis. Čia tai buvo didelis galvos skausmas. Visiškai neaišku kaip turi būti. Pradžiai nustačiau iš akies, kaip man atrodė teisingausia.

Taigi, viskas surinkta, galima bandyt kilt. Čia atsiranda dar vienas neaiškumas. Kaip pakilt? Bandymai parodė, kad iš rankos normaliai paleisti nepavyksta. Nuo žemės reikia bent kažkiek asfalto. Turi spėti išsiskleisti sparnas. Pradžioje tai tikrai sunki užduotis. Pirmą kartą pakilti pavyko nežinau iš kelinto karto. Gerai kad už asfalto iš karto buvo pieva. Teko ne kartą apsiversti, susipainioti stropuose. Bet šiaip taip pavyko. Deja paaiškėjo, kad skrenda labai blogai, todėl tuojau pat nukrito. Čia paaiškėjo ir vienas teigiamas dalykas – gondolos konstrukcija labai tvirta. Ji be jokių problemų atlaikė nevykusius bandymus.

Nesinorėjo laužyti, bandžiau blogo skridimo priežastis aiškintis kitaip. Prisikabinau sparną prie vamzdžio, kad būtų taip pat kaip ir prie gondolos, pakabinau plastikinį butelį, pripiltą vandens, kad svoris būtų toks pat ir bandžiau nustatyti kaip sparnas sklendžia. Deja, normaliai išmesti pavykdavo gal vieną kartą iš dešimties. Nusklęsdavo apie 10 metrų. Čia reikia suprasti, kad sparno atakos kampas neigiamas, todėl jis nelabai sklendžia. Tiksliau sklendžia, bet labai staigiai žemėja. Bet taip pamėčius man pavyko nustatyt, kad lyg ir viskas gerai, tuo pačiu nustačiau ir valdymo stropų ilgius. Paaiškėjo, kad tai labai svarbu, vos tik ilgis šiek tiek pasikeičia, pasikeičia ir sparno kokybė, jis visai nustoja skrist.

Vėl pritvirtinau sparną prie gondolos ir pabandžiau skrist. Pakilimas – didžiausia problema. Iš kelinto karto pavyko. Kaip skrido galima matyti video pradžioje. Matosi stiprus mėtymas į šonus. Suvaldyti labai sunku. Bet jau skrido… Vėl krito ne kartą, gerai, kad bandymai buvo pievoje ir gondola liko sveika.

Teko toliau aiškintis ko dar trūksta. Dar paskaitinėjus užsienio forumus paaiškėjo dar vienas dalykas. Labai svarbus tarpas tarp sparno prikabinimo vietų. Nuo tarpo priklauso sparno forma, ir būtent tas didžiulis svyravimas. Keista tai, kad aš buvau palikęs net didesnį nei rekomenduojama tarpą, bet svyravo labai stipriai. Manau, kad tai labai priklauso nuo gondolos svorio. Mano buvo lengva, todėl pabandžiau tarpą gerokai padidinti. Ir tai buvo būtent tai, ko trūko. Pradėjo skristi visai normaliai. Tai matoma antroje video dalyje.

Kiek paskraidžius paaiškėjo, kad valdosi keistai, į vieną pusę suka gerai, o į kitą sunkiai. Bandymas patrimeriuoti situaciją tik blogino. Teko dar kartą ieškoti priežasčių. Gerai patyrinėjus visų stropų ilgius, paaiškėjo, kad lyginant abi sparno puses yra skirtumų. Padaryta ne visai tiksliai. O ko norėt už tokią kainą? Kai ištaisiau ilgius, skrydis pasidarė visai normalus. Suka vienodai, skrenda labai maloniai.

Visgi aš manau, kad mano parasparnis yra per lengvas. Skrenda puikiai tada, kai nėra vėjo, bet net nedidelis vėjas jį veikia labai neigiamai. Sparno plotas didelis, todėl vėjas labai lengvai blaško. Reiktų pabandyt padidint svorį. Beje, dabar jau ir minėta parduotuvė pardavinėja gondolą, skirtą būtent šiam sparnui. Padaryta grynai iš metalo. Tuščios svoris apie 1kg. Logikos tame yra, parasparnis bus gerokai sunkesnis, mažiau blaškys vėjas, bet tuo pačiu reikės ir galingesnio variklio. Manau aš mėginsiu pridėti 100-200g, pažiūrėsiu kaip skris…

Malonu su tokiu paskraidyti, skrenda ramiai ir lėtai. Jau išmokau ir paleisti normaliai. Leidžiantis ir kylant svarbiausia žiūrėti kad nepapultų stropai į propelerį. Man vieną kartą papuolė, teko ilgai narplioti…

Dar vienas video, kuriame matosi pati sudėtingiausia dalis – pakilimas. :)

Įrašas paskelbtas temoje RC modeliai. Išsisaugokite pastovią nuorodą.

4 komentarai apie Parasparnis

 1. wattas sakė:

  Tikrai įdomus aparatas.Pagarba už kantrybę konstruojant.

 2. Herbert Kilian sakė:

  Two questions for you:
  Why didn’t you record the launch? We’d like to know how you get the paramotor airborne.
  Second, what did you change between the first flights where the craft appeared to be uncontrollable and the one about 2 min into the video?
  Very nice build photos of the gondola!
  Herbert

 3. ReM sakė:

  Launch from the asphalt. Big problem at the first time. But learned to…
  Difference from first flight: increased AOA and increased bridle spacer to 44 cm. Later reduced to 40 cm.
  Probably I will write down launch video…

 4. Joe sakė:

  Good work Parasparnis, I would have like to help you with the angle of attack of your wing in the hobbyking forum „BUT“ bella does not like it when you are smarter than him!!!. Bella has scared a lot of people away from the HK forum.
  Good to see you having fun after all that hard work :D

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *