Eksperimentai su Spektrum satelitiniu imtuvu

Rimtesni Spektrum valdymo aparatūros imtuvai susideda iš dviejų (kartais ir iš trijų) dalių. Pagrindinis imtuvas ir pagalbinis, vadinamas satelitiniu. Internete papuolė informacija, kad satelitinis imtuvas gali veikti ir vienas, be pagrindinio imtuvo. Pasirodo tai yra pilnavertis imtuvas, tik informaciją išduoda specialiu protokolu, kuris yra pakankamai paprastas.

Nutariau pabandyt kaip tai veikia. Pirmiausiai pabandžiau satelitinį imtuvą pasijungti prie kompiuterio, kad pažiūrėt kokia informacija ir jo išeina. Satelitinis imtuvas pajungiamas trim laidais. Išėjimas – tai paprastas RS232. Prie kompiuterio pasijungiau per RS232-USB konverterį, kuris buvo čia aprašytas anksčiau.

Protokolas iš tikro labai paprastas. Pastoviai transliuojami 7 kanalai, kiekvieno kanalo padėtis perduodama reikšmėmis nuo 0 iki 1024. Padariau programą, kuri iššifruoja 7 kanalus, ir parodo jų reikšmes. Tai leido gerai išsiaiškinti perdavimo principą, ir akivaizdžiai matyti kiekvieno kanalo padėtį.

Taigi, satelitinis imtuvas tikrai gali veikti vienas. Problema yra tik imtuvo „pririšimas“ (binding) prie siųstuvo. Tačiau ši procedūra labai retai reikalinga, todėl tai galima padaryti pajungus prie pagrindinio imtuvo. Galima ir pačiam organizuot „pririšimą“, tačiau man tokio poreikio nekilo, todėl nesiaiškinau kaip tai daroma.

Gali kilt klausimas, kam tai iš viso reikalinga? Reikalas tame, kad aš norėjau šį imtuvą panaudoti quadrocopter‘io valdymui. Quadrocopter‘iui geriausia, kai paduodamas PPM signalas. Jei tokį signalą rast paprastuose imtuvuose (ne 2,4 GHz) nesudaro didelių problemų, tai visokiuose skaitmeniniuose – neįmanoma. Nors šiaip jau Spektrum imtuvą (pvz. AR7000) galima pasijungti prie quadrocopter‘io, aš norėjau panaudot tam tik satelitinį imtuvą. Pliusai tame, kad toks imtuvas labai lengvas, ir visai nebrangus. Tačiau tam reikėjo dar padaryti konverterį, kuris iš satelitinio imtuvo informacijos formuotų 7 kanalų PPM signalą.

Padaryti tai nebuvo labai sunku. Panaudojau MEGA8 mikrokontrolerį. Kodėl būtent tokį? Todėl, kad nebrangus ir lengvai gaunamas. Pagaliau todėl, kad aš jį neblogai žinau. Tokio konverterio schema labai jau paprasta, praktiškai tik mikrokontroleris ir kvarcas. Viską daro programa. Bandymui surinkau ant maketinės plokštės. Veikia puikiai. Išbandyta realiai quadrocopter‘yje – jokių problemų nepastebėta. Kadangi programa mano, tai galiu padaryti visokius papildomus dalykus, pvz. kaip elgsis imtuvas, jei signalas dings (fail safe).

Satelitinį imtuvą būtų labai patogu prisijungti prie kokio roboto kontrolerio, kur reikalingas nestandartinis servų valdymas. Čia apribojimų praktiškai nėra, galima padaryt kaip tik prireiks. Viskas padaroma programiškai.

This entry was posted in Elektronika, Programavimas, RC modeliai. Bookmark the permalink.

One Response to Eksperimentai su Spektrum satelitiniu imtuvu

  1. Marčius says:

    Seikas, matau beveik stebuklus darot su spektrum imtuvais :)
    Noriu paklausti – gal apsiimtumėt bent pabandyt sutaisyt mano spektrum ar6200 imtuvą? Jo istorija tokia: prieš metus ar pusantrų apsivertus su hyfrofam (rastu šiame bloge) ant vandens, ‘nugarmėjo’ visa įranga į vandenį ir liko gabėti tik ant variklio laidų. Viskas sušalapo, kad ir kaip bebūtų keista – viskas sveika ir gyva iki šiol, išskyrus imtuvą. Viską išdžiovinau ir po kelių dienų atsargiai išbandęs naudojau toliau, kol vieną dieną po imtuvo ‘sugrūdimo’ per prievartą į mažo sklandytuvo liemnį pastebėjau, kad vis sutrukčioja aukščio servomechanizmas. Tada imtuvas jau buvo perkraustytas į naują, 1,6m lėktuvą fotografavimui. Išsiardžiau, su fotoaparatu prisfotografavau, per kompiuterį išsididinęs apžiūrėjau – nieko nematyt, su drago pagalba bandėm ieškot problemos, bet niekas nepavyko, o tik dar blogiau – aukščio kanalas pradėjo beveik visai nebeveik, tik kartais atsirasdavo (atsargiai judinant, vos lankstant platą), o dar vėliau tas pats atsitko ir su kitais kanalais – liko gazas ir gear… Viskas ką žinau, tai tai, kad nekontaktuoja signalas, žemė ir 5v tvarkoj…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *