Nauja valdymo aparatūra – Spektrum DX7

Neseniai nusipirkau naują valdymo aparatūrą. Pirkau ne dėl to, kad norėjosi tiesiog pakeisti savo Futaba T7CP į naują, o todėl, kad kitaip jau nebuvo įmanoma skraidyti su sraigtasparniu. Buvo labai didelės problemos su trukdžiais. Nors skraidžiau su PCM imtuvu, bet tai negelbėjo.

DX7.jpg
Trukdžių pasitaikydavo ir anksčiau, kai skraidžiau su paprastu PPM imtuvu, bet jie nebūdavo labai dideli. Kartais sraigtasparnį krestelėdavo, bet ne daugiau. Avarijų dėl to nebuvo. Tačiau paskutiniu metu skraidyti jau buvo visai neįmanoma, trukdžiai buvo labai stiprūs, porą kartų vos nusileidau. Dabar pagalvojęs neprisimenu, kada visa tai prasidėjo. Faktas, kad pradžioje su šiuo imtuvu viskas buvo gerai. Jokie bandymai šią problemą išspręst nedavė rezultatų. Pastangų buvo nemažai. Žiūrėjau oscilografu kas dedasi maitinime – nieko blogo neradau. Bandžiau “įžeminti” uodegos vamzdį – tai irgi nieko nedavė. Pagaliau neapsikentęs pasiskolinau 2,4GHz Futabą pabandymui. Paaiškėjo, kad jokių trukdžių nebeliko visiškai. Priežastis taip ir liko neaiški. Aišku tik viena – įdėjus tą patį PCM imtuvą į lėktuvą, jokių trukdžių nėra. Kažkas negerai su pačiu sraigtasparniu. Bet aš nesugebėjau rasti kame reikalas.

Taigi buvo nutarta pirkti naują aparatūrą. Pasirinkau Spektrum DX7. Tuo pačiu nusipirkau dar porą papildomų imtuvų – AR6100 ir AR6200. Pirmiausiai domino veikimo atstumas ir patikimumas. Pirmą bandžiau AR6100.

AR6100.jpg
Jis labai mažas, svoris tik 3,5 g. Imtuvą palikau kambaryje, o pats nuėjau kiek buvo įmanoma (toliau Nemunas :) ). Atstumas apie 140-150 m. Paaiškėjo, kad veikia net tuo atveju, jei imtuvas guli ant grindų, už sienos. Teko bandyti ne vieną PPM mikro imtuvą, rezultatai buvo gerokai blogesni… Antram bandymui paėmiau AR6200 imtuvą. Tai 10 g sveriantis dvigubas imtuvas. Palikau balkone už stiklo, o pats nuvažiavau į vienintelę tiesiogiai iš balkono (pirmas aukštas) matomą vietą kitoje pusėje Nemuno. Atstumą pažiūrėjau pagal google žemėlapį – 1,3 km. Paaiškėjo, kad ryšys yra, bet jau ant ribos, nes priklauso kaip laikau siųstuvą. Jei antena “žiūri” į imtuvo pusę, ryšys dinginėja. Jei antena “žiūri” į viršų (kaip ir turėtų būt), ryšys normalus. Deja, kitaip patikrinti galimybės nebuvo, toliau jau nėra tiesioginio matomumo. Bet ir toks rezultatas rodo, kad atstumas ant žemės nemažas.
AR6200.jpg
Reiškia ore bus dar gerokai didesnis. Nors man tokie atstumai nereikalingi, niekada tiek nenuskrendu, čia daugiau dėl įdomumo, kad pažiūrėti Spektrum’o galimybes. AR7000 imtuvo veikimo atstumo nebandžiau. Principe ir taip aišku, kad visų imtuvų veikimo atstumas turėtų būt labai panašus. Visi jie surinkti praktiškai taip pat, išskyrus tai, kad pas vienus yra antras imtuvas, o pas kitus nėra. Bet tai turėtų turėt reikšmę tik kai dingsta vienas kanalas. Šitas dalykas mane irgi domino, todėl pabandžiau patikrinti kas atsitiks, kai vienas kanalas dings. Pirmiausiai reikėjo sugalvot kaip sukurt situaciją, kai vienas kanalas dingsta. Nutariau pabandyt ekranuot imtuvą. AR6100 įdėjus į skardinę dėžę ir nuėjus į kitą kambarį, perjungus siųstuvą į sumažinto galingumo režimą (testavimui), ryšys dingsta. Pabandžius tą patį padaryt su AR7000, jei abu jo imtuvai ekranuoti, abiejų indikatoriai užgesta, ryšio nėra, jei bet kuris iš jų neekranuotas, ryšys yra. Ekranuoto imtuvo indikatorius užgesta. Reiškia veikia puikiai, jei yra bent vienas kanalas, ryšiui tai neturi jokios įtakos.

Užsienio forumuose teko skaityti apie tai, kad žmonės atrado įdomių dalykų su AR6200 imtuvais. Ten tvirtinama, kad antras AR6200 imtuvas neveikia. T.y. jis yra, bet realiai nenaudojamas. Buvo labai įdomu patikrinti ar tai tiesa. Pasirodo tas imtuvas veikia, bet ne taip, kaip AR7000. Jei ekranuojamas pagrindinis AR6200 imtuvas, jo indikatorius pradeda mirksėti maždaug kas sekundę, taip pat veikia ir ryšys, vis dinginėja. Jei ekranuoju antrą imtuvą, jokios įtakos nėra, ryšys stabilus. Reiškia kažkokia informacija iš antrojo imtuvo ateina, tačiau, spėju, kad imtuvas po to iš karto bando persijungt į pagrindinį kanalą, o ten neradęs ryšio, vėl ima informaciją iš pagalbinio. Ir taip kartojasi. Negalima tvirtinti, kad pagalbinis imtuvas neduoda nieko. Tikrai duoda, ir trumpalaikio vieno kanalo sutrikimo atveju, greičiausiai, ryšiui nieko nenutiktų. Trumpalaikis ryšio praradimas galimas modeliui besivartant, dėl antenos padėties, kai poliarizacija neatitinka. Bet čia spėjimai, patikrinti to negaliu. Nesugalvoju kaip simuliuoti tokią situaciją. Gali būti, kad anksčiau gamintų AR6200 imtuvų antrasis imtuvas tikrai nenaudojamas. Be abejonės, tai priklauso nuo vidinės imtuvo programos versijos. Iš gamintojo visko galima tikėtis, ne viskas veikia taip, kaip reklamuojama.

AR7000.jpgMano bandymai rodo, kad visi šie imtuvai veikia gerai, bet realų pilnai veikiantį dviejų kanalų ryšį turi tik AR7000. Žodžiu verta pagalvot, kokį imtuvą dėt į rimtą modelį. Realūs skraidymai su AR6100 parodė, kad jokių problemų nėra, veikia puikiai, nė karto nepastebėjau jokių veikimo sutrikimų. Į sraigtasparnį įdėjau AR6200. Trukdžių nėra, viskas OK.

2,4 GHz aparatūros pliusas yra ir tai, kad imtuvų antenos labai trumpos. Tai labai padeda, kai imtuvą reikia įdėti į nedidelį sraigtasparnį (pvz. TREX-450). Bet visgi nereikia pamiršt, kad antena neturi būti arti kitos elektronikos. Aš vieną klaidą jau padariau. Ant tiek pasitikėjau ryšio patikimumu, kad į žemasparnį putinį imtuvą įdėjau bet kaip, ant jo buvo kiti laidai. Rezultatas liūdnas, už kokių 30 m ryšys visiškai dingo, ir lėktuvas padarė “morką”. Reikia pripažint, kad lėktuvas tokį kritimą atlaikė neįtikėtinai gerai – truputį įskilo puta priekyje, bet tik todėl, kad akumuliatorius išlėkė iš savo vietos. O jo svoris, “morkos” atveju, daro savo…

Po to dar daug kartų skraidžiau, daugiau nebuvo nė vieno valdymo sutrikimo. Aparatūra tikrai puiki. Nors forumuose galima rasti informacijos, kad kartais pasitaiko tokių neaiškių ryšio praradimų, kai valdymas dingsta visiškai. Priežastis neaiški, nė vienu atveju niekas negalėjo tvirtinti, kad kalta būtent aparatūra, gali būti, kad kalta kita elektronika. Tačiau toks ryšio praradimas labai bjaurus, tai žymiai blogiau, nei paprasčiausias trukdis su PPM imtuvu. Servo mechanizmai pašokinėja ir viskas. O čia arba veikia idealiai, arba neveikia visai.

Kol kas esu visai patenkintas šia aparatūra. O kaip bus ateityje – laikas parodys…

This entry was posted in RC modeliai. Bookmark the permalink.

One Response to Nauja valdymo aparatūra – Spektrum DX7

  1. aff says:

    Manau būtų įdomu pačiam.Kitą savaitę gausiu Spektrum AR9000 trigubą imtuvą.Tokio kiek matau nepaminėjai sao bloge :)Pakomentuosiu savo forume.Bus idomu išmėginti maksimalų veikimo atstumą ore. :)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *