Dar kartą apie Picooz…

Prisiruošiau pagaliau parašyti smulkiau apie Picooz sraigtasparnį. Šaunus žaisliukas! Pagal savo kainą tikrai vertas dėmesio. Kas dar neseniai atrodė kaip stebuklas, dabar gaminama serijiniu būdu už prieinamą kainą. :)

Kadangi domina elektronika, bandžiau pažiūrėt, koks komandų perdavimo principas. Pasirodo tai visai ne PPM. Komandos irgi perduodamos keičiant impulso plotį (bent jau panašu į tai), tačiau principas man liko neaiškus. Tiesa, labai ir nesigilinau. Eina kažkokia impulsų seka, kurioje nelabai eina atskirti kur kuri komanda. Gal kada panagrinėsiu smulkiau. Nustebino tai, kad siųstuve yra tik 3 IR diodai. O pats valdymas kambario ribose gana patikimas. Kartais pasitaiko, kad signalas pametamas, varikliai akimirksniui išsijungia, ir Picooz staiga sminga žemyn. Tačiau tokie dalykai pasitaiko retai, ir kritimas būna labai trumpas. Tiesiog toks smuktelėjimas žemyn. Dar pastebėjau, kad jei signalas trumpam prarandamas, tai Picooz vykdo paskutinę gautą komandą. Matomai čia ir yra gana patikimo valdymo paslaptis, nes kai kurie signalo praradimai tiesiog nepastebimi. Aš dariau IR siųstuvą, kuriame 20 IR diodų, bet veikimas nėra toks patikimas. Tiesa ir bandymai nebuvo vienodi, aš perdavinėjau PPM, ir mačiau kiekvieną mažiausią signalo praradimą.

Dar vienas keistas dalykas tai akumuliatoriaus krovimas. Jis kraunamas tiesiai iš siųstuvo, tačiau krovimo srovė šiek tiek didesnė nei 3C. Atrodytų tai prieštarauja LiPo krovimo taisyklėms (ne daugiau 1C). Pasikrauna per ~20 min. Tai labai patogu, tačiau neaišku kiek tai trumpina akumuliatoriaus tarnavimo laiką. Iš pradžių buvo mintis pagailėt jo ir padaryt „teisingą“ krovimą. Tačiau pagalvojau, kad bus proga pažiūrėt, kiek atlaikys akumuliatorius. Aš visada užsirašau akumuliatoriaus krovimus. Tai leidžia turėti šiokią tokią statistiką, kurie akumuliatoriai geresni, kurie blogesni. Tai va, Picooz jau skraidė daugiau kaip 80 kartų. Akumuliatoriaus talpa jau pastebimai mažesnė. Iš pradžių skraidydavo apie 8 min. Dabar jau ne daugiau 4. Kraunasi irgi žymiai trumpiau. Principe tai atitinka kitų LiPo akumuliatorių tarnavimo laiką. Tiesa, yra ir geresnių (kalbu apie rimtesnių RC modelių akumuliatorius). Yra dar toks efektas: kol akumuliatorius buvo naujas, su pilnai pakrautu skraidyt būdavo beveik neįmanoma. Spėju, kad variklio valdymo PWM turi mažai žingsnių, Todėl bandyta padaryt, kad tolygus greičio keitimas būtų tik ten, kur reikia. Be to, pirmas žingsnis yra netoli kabojimo. T.y. variklis įsijungia staigiai. Čia protingai padaryta, nes nėra jokios prasmės daryti tolygų variklio greičio reguliavimą ten, kur to visai nereikia. Kai akumuliatoriaus tik pakrautas tas pirmas žingsnis jau duoda didesnes apsukas nei reikia skridimui. Jei tik bandau sumažinti apsukas, variklis iš karto išsijungia. Sutrimeriuoti uodegą irgi labai sunku. Tačiau vos tik akumuliatorius truputį nusėda, viskas susitvarko. Galima skraidyti labai stabiliai. Mačiau, kad ši problema yra minima ir užsienio forumuose.

Krovimas iš pulto gana greitai iškrauna baterijas. Tai suprantama, kitaip nelabai ir gali būt. Be to, ir pats IR siųstuvas ima ne taip jau mažai. Tiesa, kraunant siųstuvas turi būti įjungtas, tačiau tuo metu jis nieko nesiunčia. Be to, pamiršus išjungti, pasibaigus krovimui, dar po kelių minučių, siųstuvas visai išsijungia.

Šis sraigtasparnis pirmyn skrenda tik dėl svorio centro. Per daug viskas paprasta, pagrindinis sraigtas nevaldomas. Pradiniam variante jis praktiškai neskrenda, t.y. beveik kabo vietoje. Padaryta tai specialiai, kad būtų lengviau išmokt skraidyt. Net rekomendacija tokia keista yra – mokintis pradžioje naudojant tik gazą. Iš tikro taip galima – Picooz pakyla besisukdamas apie savo ašį, bet niekur neskrenda. Galima vien tik gazu išmokti kaboti, arba ramiai sutrimeriuoti uodegą. Paskui aš į jo nosį įsukau mažą varžtelį. Tai šiek tiek pakeičia svorio centrą, pasidaro maloniau skraidyt.

Stebina jo tvirtumas. Pvz. jei Picooz nukris iš palubės – visiškai nieko neatsitiks. Taip pat laisvai galima atsimušti į sieną. Nieko nenutiks, tik reikia iš karto išjungti variklį. Krito jis jau nežinau kiek kartų, bet iki šiol visiškai sveikas. Yra atsarginis uodegos propeleris. Bet jį sulaužyt man dar nepavyko. Taip pat stebina variklių resursas. Juk tai mikro varikliai, ir ne brushless. Galvojau, kad nusibaigs gana greitai, tačiau nieko panašaus – iki šiol puikiausiai veikia. Uodegos variklio galingumas toks, kad jį gali sustabdyti įsivėlęs voratinklis. :) Varikliukas labai mažas, bet yra ir dar mažesnių.

Užsienio forumuose galima rast daug diskusijų apie Picooz. Yra net visokių patobulinimų. Pvz. pakeičia pagrindinio sraigto ašį į anglies strypą (1mm), įdeda guolius. Netgi pardavinėjami tam skirti rinkiniai. Abejoju ar tai verta daryt. Čia tik žaisliukas, bet labai šaunus. :)

Pabaigai dar pora video. Pradžioje ten matosi kaip veikia flybaras (tiesa labai trumpai). Tai kaip giroskopas, kuris automatiškai keičia sraigto žingsnį priklausomai nuo pasvirimo. Dalykas labai paprastas ir labai efektyvus.

Video1 – 3 Mb. Video2 – 5,6 Mb.

This entry was posted in RC modeliai. Bookmark the permalink.

4 Responses to Dar kartą apie Picooz…

 1. Ned says:

  Ech ką reiškia gera reklama. Pas mane mašinoj jau irgi sraigtasparniukas guli …

 2. Almantas says:

  Picooz pirkai?

 3. ReM says:

  Žinoma, negi jis panašus į savos gamybos? :)

 4. ReM says:

  Perskaičiau aš ką čia prirašiau. :) Dabar tai gana keistai atrodo, nes tokių žaisliukų visur pilna. Bet reikia nepamiršti kada tai buvo. 2006 metai… :)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *