Skraidantis sparnas 2

Pirmasis sparnas patiko, todėl nutariau padaryti dar vieną, atsižvelgdamas į visus pirmojo trūkumus. Pagrindinis pirmojo trūkumas buvo tas, kad sparnas buvo neatsparus sukimui, todėl skrendant didžiausiu greičiu pasireikšdavo flateris (sparno vibracija). Tvirtesnį sparną galima padaryti tik su profiliu. Tokia konstrukcija žymiai sudėtingesnė. Ilgai galvojau, kaip tai padaryti kuo paprasčiau. Anksčiau esu bandęs padaryti lėktuvo sparną su simetriniu profiliu iš deprono ir žinau, kad tai labai nelengva. Bėda ta, kad vis gaunasi kreivai – tik iš ketvirto ar penkto karto pavyko padaryti normaliai. Atsižvelgdamas į tai, nutariau daryti su nesimetriniu profiliu, t.y. su plokščia apačia. Tokį daryti paprasčiau, nes galima klijuojant pasidėti ant stalo, kas garantuoja visiškai tiesų sparną. Be to, taip gaunasi keliantis profilis, todėl bent jau teoriškai sparnas turėtų skraidyti geriau.

Norėjau, kad sparnas būtų greitesnis nei pirmasis. Todėl pradėjau kaip visada – nuo variklio. Nusipirkau TowerPro 2408-21. Jo KV – 1750. Tačiau toks KV manęs netenkino, tikėjausi pervyniodamas išgaut daugiau. Tačiau paaiškėjo, kad nepavyks. Keistas šitas variklis. Pirmiausia, be propelerio jis ima apie 1,6A iš 3 bankių LiPo. Kažko labai jau daug. Iš pradžių galvojau, kad kokia vija trumpina. Tačiau pervyniojus niekas nepasikeitė. Priežastis neaiški… Suvyniojus mažiau vijų, irgi nieko gero nesigauna – tik srovės daugiau pradeda imt. KV netgi sumažėjo. Po kelių pervyniojimų priėjau išvados, kad geriau nei yra niekaip neis padaryt. Be to, šis variklis žiauriai kaista. Apkraunant ne daugiau nei rekomenduojama, po minutės jau rankose neina išlaikyt. Tiesa, skraidant tai nelabai aktualu, variklis pakankamai aušinasi, ir dėl perkaitimo jokių bėdų nėra. Šiaip variklis padarytas neblogai. Surinkta viskas patikimai, išardyti irgi labai lengva.

Po visų bandymų paaiškėjo, kad labai greito sparno padaryti nepavyks. Todėl nutariau daryti šiek tiek didesnį, nei ketinau iš pradžių.

Konstrukcija iš deprono. Ta pati lubų plokštė. Sparno ilgis 92 cm. Dėl išmatavimų daug galvos nesukau. Jokių brėžinių neturėjau, viską dariau kaip man atrodė geriau. Viduryje palikau vietą aparatūrai. Konstrukcijos sutvirtinimui panaudotas 3mm anglies strypas.

Profilį suteikia iš to pačio deprono išpjautos nerviūros. Pats profilis grynai iš akies. Iš pradžių ketinau sparno viršų apklijuoti vientisu 2mm deprono lapu. Tačiau pabandžius paaiškėjo, kad tai padaryti labai sunku. Todėl nutariau klijuoti 10cm pločio gabalais. Taip gavosi visai neblogai. Viskas klijuota 5min epoksidiniais klijais.

2mm depronas išpjautas iš 4,5 mm deprono karšta viela. Nesunkiai galima išpjauti ir plonesnį. Toks sparno apklijavimas suteikia jam puikų tvirtumą. Daugiau nereikia jokių papildomų tvirtinimų, gaunasi atsparus sukimui. Be to gaunasi pakankamai lengvas – tuščio sparno svoris 137 g. Apie 35 g sveria lipni juosta, kuria jis visas apklijuotas. Lipni juosta suteikia šiek tiek tvirtumo (deprono nepradurs kokia kietesnė žolė), bet klijavau daugiau dėl grožio, kad nebūtų visas baltas. Apklijavimas gana nuobodus ir ilgas darbas…

Servo mechanizmai sudėti sparno viduje, profilio storis toje vietoje kaip tik tinkamas. Laidai šiek tiek prailginti, irgi eina sparno viduje. Tas pats ir su imtuvo antena. Variklio tvirtinimas iš stiklo tekstolito.

Akumuliatorių panaudojau ta patį kaip ir lėktuve 3D-Spirit. Tvirtinamas „lipūčkėmis“. Akumuliatorių galima pastumdyti taip parenkant svorio centrą. Sparno svoris su viskuo 380 g.

Bandymai parodė, kad skrenda labai gerai. Puikiai sklando išjungtu varikliu. Variklio apsukos su tik pakrautu akumuliatoriumi iki 14000. Propeleris 6×5,5. Skridimo greitis nemažas, gal kiek greitesnis už pirmąjį sparną, tačiau labai didelis nėra. Gali skristi ir labai lėtai. Sunku nusileisti norimoje vietoje, nes net visai pažeme labai ilgai sklendžia kol greitis nukrinta. Niekaip nepriprantu… Sparnas nelinksta, flaterio irgi nėra.

Tokia konstrukcija man patiko. Nors atima nemažai laiko, bet tikrai neblogas variantas deproniniams lėktuvams darant sparną su profiliu.

Įrašas paskelbtas temoje RC modeliai. Išsisaugokite pastovią nuorodą.

11 komentarų apie Skraidantis sparnas 2

 1. wolframas sakė:

  Čia radau įdomų sprendimą,kaip pasidaryt profilį,naudojant lubų plokštę.Brėžinys skraidančio sparno būtų pravertęs,trūkstant patirties tokių aparatų gamyboje.

 2. ReM sakė:

  Brėžinio nėra. Viskas buvo kuriama gamybos procese.

 3. Laris sakė:

  kaip veikia jo servai ? abu aukstyn ir zemyn kelia vienu metu ar vienas aukstyn kitas zemyn ? ar nebuna problemu su pasukimu i sona ?

 4. ReM sakė:

  Problemų nebūna. :) Jie veikia ir taip, ir taip. Vertėtų pasidomėti skraidančio sparno valdymo principu. Tokių klausimų nekiltų…

 5. Laris sakė:

  :) tai va as ir domuosi :D baigiu jau pagaminti sparna:)))

 6. gyventojas sakė:

  o galima varikli deti priekyje? nuo to nepasikeis skridimas?

 7. ReM sakė:

  Galima. Jei svorio centras išliks savo vietoje – skris.

 8. gyventojas sakė:

  o kurioje mazdaug vietoje turi buti svorio centras?

 9. ReM sakė:

  Vienareikšmiškai atsakyti negalima. Svorio centro vieta priklauso nuo sparno strėliškumo. Internete galima nesunkiai rast kaip tai apskaičiuot. Paieškok.

 10. gyventojas sakė:

  o su kuo pritvirtinti eleronu plokstumas prie sparno?

 11. ReM sakė:

  Su ta pačia lipnia juosta. Galima su skaidria.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *