Elektronika mikro lėktuvui

Yra viena modelių rūšis, kurių Lietuvoje visai nesimato. Tai skraidantys mikro modeliai. Sakykim, kad tokiais galima laikyti modelius iki 20 g. Užsienyje yra daug žmonių, kurie domisi ir daro tokius modelius. Tai gana įdomi sritis, tačiau toli gražu ne pati paprasčiausia. Padaryti modelį su proporciniu valdymu, sveriantį 5-10 g., nelengva. Mažiausias, kokį teko matyti internete, svėrė 0,945 g. Tačiau šį kartą nerašysiu apie pačius lėktuvus. Pirmiausiai reikia turėti visą tokių modelių valdymo aparatūrą. Galima nusipirkti, tačiau kainos visai nekelia noro pirkt. Nors pati elektronika yra paprastesnė, nei įprastų RC modelių, tačiau kainos gerokai didesnės. Pvz. labai stebina aktuatorių kainos. Dalykas lyg ir paprastas, tik tiek, kad labai mažas. O kaina kaip įprastų mikro servomechanizmų. Todėl ir nutariau pabandyt visa tai padaryt pats.

Pirmiausiai reikia pasakyti, kad tokie modeliai dažniausiai valdomi ne radijo bangomis, o infraraudonaisiais spinduliais. Pagrindinė priežastis – imtuvo svoris. Pvz. patys lengviausi RC mikro imtuvai sveria apie 4-5 g. Tokie visiškai netinka mikro lėktuvams. Todėl daromi IR imtuvai. Tokius galima padaryti sveriančius netgi 0.1-0,2 g. Paprastų servomechanizmų naudoti irgi negalima, nes net patys lengviausi sveria gerokai per daug. Todėl vietoj jų naudojami aktuatoriai. Tai ritė su judančiu viduje magnetu. Pagal paduotą į tokią ritę signalą, magnetas viduje pasisuka (arba pasislenka), tuo pačiu pasukdamas vairą.

Kai kas bando tokius modelius valdyti ir radijo ryšiu. Yra sukurta mikro imtuvų, tačiau dažniausiai jie veikia ne įprastuose RC diapazonuose. Juk net kvarcas per sunkus tokiems modeliams. Kai kas panaudoja aparatūrą iš mikro auto modelių, tačiau ten valdymas ne proporcinis, todėl tokie visai neįdomu…

Siųstuvą galima naudoti ir tą patį, kuriuo valdomi paprasti RC modeliai, padarius jam atitinkamą modulį, kuris PPM signalą perduoda IR spinduliais. Aš tokį irgi dariau, veikia visai gerai. Tokiuose siųstuvuose naudojama daug IR šviesos diodų, nes reikia kuo didesnio galingumo. Kaip žinia, pvz. TV valdymo pultą reikia nukreipti į televizorių, norint, kad jis normaliai priimtų valdymo komandas. Čia taip netinka. Juk nebėgsim paskui lėktuvą, žiūrėdami, kad siųstuvas visada būtų nukreiptas tiesiai į jį. Kai galingumas didesnis IR spinduliai atsispindi nuo lubų, sienų, baldų, todėl imtuvas priima signalą nepriklausomai nuo to, kur nukreiptas siųstuvas. Bandymai parodė, kad IR blogiau atsispindi nuo kilimo, o šiaip tai galima nukreipti bet kur – priima normaliai. Nuotraukoje matosi mano padarytas priedas prie siųstuvo.

Tokie modeliai skraido su LiPo akumuliatoriais 10-140 mAh. Bet naudojamas tik vienas elementas – t.y. 3,7 V. Dažniausiai imtuvui tokia įtampa per maža, todėl tenka ją pakelti iki 5V. Padariau aš ir tokį imtuvą.

Šis imtuvas yra trijų kanalų (nors tokiem modeliams dažniausiai užtenka dviejų), turi akumuliatoriaus išsikrovimo indikatorių. Kai akumuliatorius išsikrauna iki 3V, užsidega šviesos diodas.

Vienas kanalas turi išėjimą tiesiai į variklį (apsukų reguliavimas), ir du išėjimai į aktuatorius (gali būti posūkio ir aukščio vairai). PPM iššifravimą ir PWM signalų formavimą atlieka mikrokontroleris. Imtuvo svoris 0,48 g. Svoris ne pats mažiausias, bet aš kol kas neketinu daryti lėktuvo iki 1 g. :)

Nuotraukose matosi imtuvas, du varikliai (vienas 0,52 g., kitas 1,32 g.), LiPo akumuliatorius (2 g.) Visur šalia padėta 10 centų, kad galima būtų palyginti dydį. Visgi, nors ir buvau matęs daugybes tokių varikliukų nuotraukų, pamačius realiai, dydis nustebina. :) Bet čia dar ne patys mažiausi varikliukai. Mažiausias mano matytas yra 0,28 g. Tačiau čia, kaip ir įprastuose RC modeliuose, viskas turi būti suderinta. Negalima dėt mažiausio variklio į 10-20 g. lėktuvą. Nieko gero iš to nebus.

Sulituoti tokį imtuvą irgi nelengva. Su paprasčiausiu lituokliu neišeina. Teko tobulint, kad būtų kaip adata. O kai reikėjo įrašyt programą į mikrokontrolerį irgi buvo vargo. Nelengva tokį pasijungt prie programatoriaus. Be to dar paaiškėjo, kad programoje yra klaida. Klaidą pavyko rast, ir teko tai įrodinėt autoriui. Autorius japonas. :) Įrodyt pavyko, jis paskui dėkojo, kad suradau klaidą… :) Nors iš karto bandė aiškint, kad aš blogai mikrokontrolerį užprogramavau…

Taigi, su elektronika viskas OK. Dabar galvoju iš ko padaryt patį lėktuvą. Pasvėrus visokias prieinamas medžiagas darosi liūdna. Bet užtat jau pradedu suprast, ką reiškia padaryt lėktuvą, sveriantį mažiau kaip 1 g. Aš tikiuosi, kad pavyks padaryti 7-9 g. Tokiam ir pritaikyta visa mano įranga.

Gali kilti klausimas, kam tai iš viso reikalinga. Žinau, kad skraidymas su tokiais modeliais ne pats įdomiausias. Įdomu būtent padaryt. Ir padaryt sumokant minimaliai. :)

This entry was posted in Elektronika, RC modeliai. Bookmark the permalink.

10 Responses to Elektronika mikro lėktuvui

 1. rookazas says:

  Kada bus schemos?

 2. Lookys says:

  Kur tokiu varikliuku galima isigyti?
  Noreciau suzinoti daugiau apie mikro lektuveliu valdyma. Domintu schemos. Gal kokiu nuorodu butu galima suzinot ?

 3. ReM says:

  Apie tai ketinu parašyti daugiau. Dabar galiu pasakyti tik tiek, kad Lietuvoje su dalimis labai didelės problemos. Nėra praktiškai nieko. Iš visų imtuvui reikalingų detalių Lietuvoje galima rasti tik kelis SMD kondensatorius. :) Tiesa, tokio dydžio, kokių šiuo atveju reikia, tikriausiai ir tų nebūtų…
  Varikliai irgi tik už Lietuvos ribų…

 4. bambiaklis says:

  Jei nepaslaptis, is kur galima gauti tokiu varikliuku?

 5. puskinas says:

  jo :) is kur ? labai idomu

 6. ReM says:

  Negi sunku google pajudint? Pvz. http://www.didel.com

 7. Elektronix says:

  as manu variklius galetu naudoti is mini servu isardzius bus variklis su greicio reguletoriumi :) kaip manai rem?

 8. ReM says:

  Gali pabandyt. Gal kas ir gausis. :)

 9. java22 says:

  Ydek schema imtuvo.

 10. mantas says:

  o kam tas 10 cnt ir kur galioma gauti tokiu varikliu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *