Talpumo ir induktyvumo matuoklis

Kartą prireikė man išmatuoti SMD kondensatorių talpumus. Neturėjau kuo tai padaryt, todėl pradėjau ieškoti kokios nors tokio prietaiso schemos. Pasirodo, šiais laikais tai nėra sudėtinga. Mikrokontroleriai valdo. :) Internete radau keletą schemų. Vieną iš jų nutariau pasidaryt. Schemos veikimo principas paprastas – talpumo arba induktyvumo keitimas į dažnį, o dažnį jau galima išmatuoti mikrokontroleriu.

Dariau pagal šią schemą. Tiesa, nesu visai įsitikinęs, kad būtent pagal šią, nes panašių schemų galima rasti ne vieną. Neprisimenu jau…

Dažniausiai vienetines schemas darau ant maketinės plokštės. Šita – ne išimtis. Panaudojau tą patį 16×2 LCD indikatorių, kuris buvo naudojamas tachometro schemoje. Matavimo tikslumas priklauso nuo etaloninio kondensatoriaus. Jo talpumas turi būti kiek įmanoma artimesnis 1000 pF. Čia nepakanka paprasčiausiai paimt bet kokį 1000 pF kondensatorių. Reiktų pamatuot su kokiu nors rimtu prietaisu. Relė reikalinga kaip tik nulio nustatymui. Ji trumpam pajungia etaloninį kondensatorių kalibravimui. Prietaisas matuoja talpą, ir priima, kad tai yra būtent 1000 pF.

Bandymai parodė, kad talpą matuoja visai normaliai. Tikslumas priimtinas. Kiek daugiau problemų su induktyvumais. Neturėjau droselio (82 mkH schemoje), tai susivyniojau ant varžos. Bet prietaisas induktyvumus matavo blogai. Labai jau stipriai melavo. Pasirodo labai svarbi droselio kokybė, t.y. jis turi turėti kuo mažiau vijų. Kad gauti tą patį induktyvumą su mažiau vijų, reikia vynioti ant ferito. Geriausiai tiko 120 mkH rusiškas droselis. Tik tada pradėjo matuot normaliai.

Įėjimo grandinėse reikia naudoti kuo trumpesnius laidus. Viskas įneša papildomas talpas, ir gali mažinti tikslumą. Šiaip galima matuoti talpas nuo kelių pF. Korpuso nedariau, nes indikatorius naudojamas kitose schemose. Man pačiam juo naudotis tai nė kiek netrukdo.

This entry was posted in Elektronika. Bookmark the permalink.

2 Responses to Talpumo ir induktyvumo matuoklis

  1. Susidomejes says:

    Sveiki,
    ar reikia programuoti mikrokontroleri, jei taip tai kur gauti programele ir kas galetu suprogramuiti? Gal galima paciam tai padaryti?
    Aciu

  2. ReM says:

    Nuoroda yra duota tekste. Ten ir buvo programa. Pačiam užprogramuoti galima…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *