Skraidantis sparnas

Skraidantį sparną pasidaryti sugalvojau norėdamas greito modelio. Dažniausiai tokie modeliai naudojami oro kautynėms. Manęs kautynės nedomino, norėjau tiesiog greitai paskraidyti. Ilgokai galvojau iš ko daryti sparną. Kadangi norėjau naudoti savos gamybos CD-ROM variklį, reikėjo, kad modelis nebūtų sunkus. Todėl nusprendžiau daryti iš deprono. Šiuo atveju tai ne pats geriausias variantas, bet taip paprasčiau. Internete radau vieną projektą, kur sparnas buvo būtent iš deprono. Pasižiūrėjau, kad toks sparnas visai neblogai skraido, be to ten buvo naudojamas daug silpnesnis kolektorinis variklis.

Pirmiausiai pasidariau variklį. Turėjau nedidelį propelerį (5×4,3), tai ir variklį taikiau prie jo. Stengiausi pasiekti kuo didesnes apsukas, neviršydamas 6-7A srovės. Gavosi visai neblogai, apsukos su 3S1P akumuliatoriumi – 13500. Variklio su propeleriu svoris – 26 g.

Sparno sutvirtinimui panaudojau plokščius anglies strypus. Dėl sparno formos, vientiso strypo dėti nėjo, todėl sujungiau iš dviejų dalių. Sujungimus padariau iš stiklo tekstolito. Tuo pačiu gavosi ir vieta variklio tvirtinimui. Suklijavus paaiškėjo, kad toks sutvirtinimo būdas nelabai geras. Sparnas gavosi neatsparus sukimui. Viskas dėl strėliškumo. Iš karto apie tai nepagalvojau.

Tokio modelio valdymui reikalingas elevonų mikšeris. Rimtesni siųstuvai turi tokią funkciją, o mano GWS neturėjo. Todėl pasidariau dar ir mikšerį. Vėliau jau turėjau kompiuterinį siųstuvą, tai mikšeris pasidarė nereikalingas. Sparno svoris su visa aparatūra – 200 g. Buvo abejonių kur turi būti svorio centras, bet pirmas skrydis parodė, kad su centru viskas OK. Skrido puikiai, greitis, kaip ir tikėjausi, buvo nemažas. Bet ne viskas buvo taip gerai. Skrendant didžiausiu greičiu, kartais pasireikšdavo flateris – sparno vibracija. Be to, kažkodėl buvo labai dideli trukdymai. Servomechanizmai šokinėjo, sunku buvo suvaldyt. Išbandžiau 3 skirtingus imtuvus, įvairiai bandžiau tvirtinti anteną, bet teigiamų rezultatų nebuvo. Naudos davė tik antenos pailginimas, tai gerokai sumažino trukdymus, bet visiškai nepanaikino. Kame čia reikalas aš taip ir neišsiaiškinau. Trukdymai buvo ir su išjungtu varikliu, reiškia tai, kad reguliatorius arti imtuvo, neturėjo įtakos.

Skraidymas sparnu patiko. Malonu skraidyti, kai greitis didelis. 880 mAh akumuliatoriaus užtekdavo 15-17 min. Tačiau vieną kartą trukdymai padarė savo – sparnas smigo į žemę. Nukentėjo nelabai daug, tačiau buvo sulaužyti anglies strypai priekyje. Buvau jau nemažai su juo atsiskraidęs, todėl netaisiau. Taip sparnas baigė savo gyvenimą.

Visgi manau, kad ateityje dar darysiu kažką panašaus. Reikia tik tvirtesnį sparną padaryt, ir pasistengt išgauti dar daugiau greičio. Teko matyti video, kur skrenda greičiau nei 100 km/h. Tiek pasiekti sunkoka, bet būtų įdomu.

This entry was posted in RC modeliai. Bookmark the permalink.

3 Responses to Skraidantis sparnas

  1. puskinas says:

    vat problema gavau lektuvo modeli tik nera ne varikelio nieko is kur sere jis 150g ;] is kur gati likuses dalis ? ;]

  2. Auris says:

    Noriu paklausti apie cd rom varikliuka ar tu perviniojei apvijas ar palikai orginalias? jei galima daugiau info apie varikliuka aciu

  3. ReM says:

    Žinoma pervyniota, ir magnetai pakeisti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *