LiPo akumuliatorių balansiras

LiPo akumuliatoriams būtina, kad vienos bankės krovimo įtampa nepakiltų daugiau kaip 4,2V. Modelių akumuliatoriai būna iš 2, 3, 4 ar daugiau bankių. Kraunant iš karto visą akumuliatorių, problematiška nustatyti, iki kiek pasikrovė kiekviena bankė. Sakykim kraunam 3 bankių akumuliatorių. Įtampos apribojimas 12,6V. Bet čia bendras apribojimas. Tai nereiškia, kad krovimo pabaigoje negali būti nevienodos įtampos ant bankių. Jei taip atsitinka, trumpėja akumuliatoriaus tarnavimo laikas. Jei įtampa bus gerokai didesnė už 4,2V bankė gali būti visai sugadinta. Kad to neatsitiktų naudojamas akumuliatoriaus balansiras. Tai schema, kuri seka kiekvienos bankės įtampą, ir pasiekus 4,2V, neleidžia daugiau kilti.

Visą laiką kraudavau akumuliatorius be balansavimo ir jokių problemų nebuvo. Sugalvojau pažiūrėt, ar vienodai pasikrauna visos bankės. Pamatavus įtampą po krovimo, skirtumas buvo ne daugiau kaip 0,1V. Reiškia balansavimas kaip ir nereikalingas. Tačiau balansirą padaryti nesunku, todėl nutariau pabandyt.

Dariau pagal šią schemą. Bandžiau dar porą kitokių (panašių) variantų, bet šita geriausia. Schema veikia kaip didelio galingumo stabilitronas. Pasiekus užduotą įtampą, užsideda šviesos diodas ir pradeda atsidarinėt galinis tranzistorius. Taip jis tartum “trumpina” akumuliatoriaus bankę, bet tik jei įtampa viršijama. Jei neviršijama, nedaro visiškai jokios įtakos akumuliatoriaus krovimui. Atsidaręs galinis tranzistorius visą krovimo srovę priima pats, todėl stipriai kaista (priklausomai nuo krovimo srovės).

Darant tokią schemą, reikia labai gerai žinoti kaip ji turi veikt ir gerai sureguliuot. Kitaip galima padaryt daugiau bėdos nei naudos. Reguliuojama paprastai – tereikia nustatyt atsidarymo įtampą. Tai galima padaryt pajungus schemą prie maitinimo bloko su srovės ribojimu (srovė turėtų būti tokia, kokia bus kraunant akumuliatorių). Jei tokio maitinimo bloko nėra, galima jungti prie bet kokio, pajungus nuosekliai kokią nors elektros lemputę. Tik ne 220V. :) Maitinimo bloko įtampa turi būti didesnė už 4,2V. Reguliuojam paderinamą rezistorių, kol įtampa ant schemos nukris iki 4,2V. Šviesos diodas turi šviesti. Reguliuojant reikia turėti omenyje, kad tikslumas labai svarbus. Negalima pasitikėti kiniškais multimetrais. Reiktų bent su dviem skirtingais matavimo prietaisais pamatuot, tada galima kažkokias išvadas apie jų tikslumą daryt.

Buvo abejonių dėl tokios schemos stabilumo. Sakykim, jei tranzistoriui įkaitus įtampa keičiasi – labai blogai. Tačiau bandymai parodė, kad schema pakankamai stabiliai išlaiko įtampą. Visgi TL431 geras daiktas. :)

Nuotraukoje mano darytas 3 bankių balansiras. Montažinės plokštės nedariau. Neverta daryt vienetiniam egzemplioriui. Visai normaliai gavosi ant maketinės plokštės. Akumuliatorius kraunu savo gamybos LiPo pakrovėju. Nors pajungus balansirą, galima kraut bet kokiu pakrovėju. Svarbu tik srovės apribojimas. Įtampai virš normos pakilt neleis balansiras. Aš nustatau ~12,8V. Kai suveikia balansiras (nuo 12,6V), srovė jau būna nukritusi, todėl tranzistoriai kaista nestipriai.

Kraunant paaiškėjo, kad akumuliatorių išsibalansavimas nežymus (0,1-0,15V). Po kelių krovimų nė tokio neliko, šviesos diodai užsidega kartu.

This entry was posted in Elektronika, RC modeliai. Bookmark the permalink.

13 Responses to LiPo akumuliatorių balansiras

 1. d says:

  Labas,

  atleiskite uz durna klausimeli ;). Kaip tas balansyras jungiasi?
  PVZ turiu lipo akuma 11.1V, 3 bankes, 1800mAh

  tai prie balansavimo jungties juniu si balansyra o prie is akumo iseinanciu dvieju laidu pakroveja?

  Jei taip, tai koki pakroveja galima naudoti paciam krovimui?

 2. ReM says:

  Taip ir reikia jungt. Krauti galima mano aprašytu savos gamybos pakrovėju, arba bet kokiu gamykliniu pakrovėju. Netgi nebūtinai skirtu LiPo. Tačiau tokiu atveju reikia labai gerai žinoti ką darai. Būti įsitikinus, kad srovės apribojimas teisingas. Įtampai pakilti daugiau nei galima neleis balansiras.

 3. d says:

  mat dabar turiu uz 55 lt pakroveja, jis man kelia itarima ;). Kraunant jungiasi per balansavimo jungti.

  O sakysim jei bus toks maitinimo saltinis 12V o srove 800mA arba 1000mA, tai sakyciau akumui tai labai patiktu ;)

  Dar turiu toki laboratorini maitinimo saltini, rusiska. Nustatai Voltus bei jis pats duoda tiek kiek ima A ir aisku rodo kiek “srebia” arba galima su potenciometru pareguliuoti. Aisku noreturi kad butu galima krauti is auto akumuliatoriaus…

 4. ReM says:

  Jungtis tik per balansavimo jungtį gali. Nieko čia keisto.
  12V 800mA gal ir patiktų, bet gal ir ne. Žiūrint koks akumuliatorius. Bet kokiu atveju, 12V ne pats geriausias variantas. Jei akumuliatorius 2 bankių, tai įtampa didoka, ir balansirui teks krovimo pabaigoje “gesinti” visą srovę, reiškia stipriai kais.
  Jei trijų bankių, tai visai nepakraus, nes reikia 12,6V.

 5. d says:

  viskas aisku… na pagal aprasyma supratau… Bet greiciausiai kazkur praleidau, koki maitinimo saltini geriausiai naudoti (isskyrus laboratorini). na dar galeciau duoti 14V, bet kiek suprantu tada like 1.4V grius ant balansyro, o akumu krovimui bus 12.6V. Pagrinde kalbu apie pakrovima 3 bankiu akumu.

 6. ReM says:

  Maitinimo šaltinį naudoti nelabai gerai. Visgi reikia nors ir paprasčiausio, bet pakrovėjo. Būtinas srovės ribojimas. Jei tas tavo 14V šaltinis sugebės duoti kelis amperus? Smarkiai kaitins balansirą.

 7. Elektronix says:

  o kaip pajukti ji vienai celei ta balansira? +pre + – pre – ?

 8. Mangis says:

  sveiki,

  ,,Visai normaliai gavosi ant maketinės plokštės. Akumuliatorius kraunu savo gamybos LiPo pakrovėju. Nors paj”
  gal pakrovejo schema imestumet?

 9. ReM says:

  Pakrovėjas irgi yra aprašytas…

 10. Vilius says:

  Sveiki. O kokios būtų tranzistorių alternatyvos iš rusiškos technikos? Nes pas mane pilna senų televizorių, o dėl šešių tranzistorių daryt užsakymą iš Lemonos ar Evitos nelabai apsimoka =) Ačiū už pagalbą.

 11. ReM says:

  Aš irgi dažniausiai naudoju rusiškus, nes turiu dar jų sočiai. :) Pas mane buvo panaudoti T1 – KT837, T2 – KT361.

 12. Vilius says:

  O to tristoriaus atitikmuo? O taip, aš elektronikoj dar neprinokęs :) Ačiū

 13. ReM says:

  Ten ne tiristorius. :) Atitikmens nežinau.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *