Universalus kabelis simuliatoriams

Bandyti iš karto skristi rc lėktuvu ne pati geriausia idėja. Tai ne taip paprasta, kaip iš karto gali pasirodyti. Čia ne mašina ar laivas, kurie blogiausiu atveju gali sustoti. Lėktuvas nesustos, vienas neteisingas judesys valdymo svirtele ir turim „malkas“. Lėktuvas sudaužytas. Po tokių nesėkmių ne vienam rc modeliuotojui dingsta noras bandyti dar kartą. Kad to nebūtų, pirmiausia reikia išmokti valdyti modelį. Geriausia tai daryti sėdint prie kompiuterio, skraidant simuliatoriuje. Jokios rizikos, kompiuteryje lėktuvus galima daužyti kiek tik patinka. Pabandęs įsitikinau, kad skristi tikru rc lėktuvu nesimokius negalima.

Simuliatorių sukurta nemažai. Visi jie atlieka ta patį – daugiau ar mažiau realiai modeliuoja lėktuvo modelio skridimą. Pvz. yra nemokamas simuliatorius – FMS. Jo pliusas tas, kad yra nemokamas. Bet nemokamas dažniausiai nėra geriausias. FMS ne išimtis. Skridimo realumas ne pats geriausias, grafika irgi ne pati geriausia, bet išmokti skristi galima. Iš savo patirties galiu pasakyti – realumas ne pats svarbiausias dalykas. Svarbiausia iki automatizmo išmokti valdymą. Aš pradėjau būtent nuo šito simuliatoriaus.

Iš karto kilo viena problema – kaip pajungti siųstuvą prie kompiuterio. Galima naudotis klaviatūra, tačiau iš to nebus jokios naudos. Būtina mokytis pasijungus siųstuvą. Kadangi nieko apie tai nežinojau, tai pirmiausia pasižiūrėjau schemas, kurios yra prie šio simuliatoriaus. Viena iš jų visai paprasta, tačiau kartu buvo rašoma ir apie problemą – kažkoks vairų drebėjimas. Nežinojau kas tai, tačiau schema buvo labai paprasta, ir nutariau pamėginti. Siųstuvas pajungiamas per LPT portą.

Sulitavus šią schemą paaiškėjo, kad ji visiškai neveikia. T.y. veikia, tačiau simuliatorius į siųstuvą nereaguoja. Paieškos internete davė rezultatą – pasirodo kabelis veikia tik Windows 98 sistemoje. Windows XP neveikia. Kaltas LPT draiveris. Grįžti prie Windows 98 nebuvo jokio noro. Bet aš neskubėjau pasiduoti… Tolimesnės paieškos davė sprendimą. Pasirodo yra tokia programa, kuri iššifruoja signalą, ir siųstuvą paverčia paprasčiausiu džoistiku. Kadangi FMS gali būti valdomas džoistiku, man tai tiko. Tai duoda ir kitą naudingą dalyką, bet apie tai vėliau… Ta programa vadinasi PPJoy (Parallel Port Joystick). Ji sistemoje sukuria standartinį džoistiką.

Instaliuojam PPJoy. Pasileidus draiveriui pasirodys įspėjimas, kad LPT portui turi būti nustatytas pertraukimas. Tai labai svarbu, reikia LPT nustatymuose leisti jam naudoti pertraukimus. Kitaip džoistikas neveiks.

Toliau viskas paprasta – sistemoje atsiranda džoistikas. Galima atlikti kalibravimą (nors nebūtina), kaip ir bet kokiam kitokiam džoistikui. Einam į Control PanelGame Controllers. Čia turit matyti, kad yra LPT PPM radio control tx joystick.

Spaudžiam Properties. Turit matyti tokį langą:

Judinant siųstuvo svirteles, turi judėti Y ir Y ašių indikatoriai. Jei juda – viskas tvarkoje. Galima leisti simuliatorių, pasirinkti kaip valdymo įrenginį šį džoistiką, susidėlioti kuri svirtelė ką valdys ir pirmyn. Galima mokytis skraidymo meno. Anksčiau minėtas geras dalykas yra tai, kad siųstuvu galima valdyti bet ką, kas valdosi džoistiku. Pvz. kokį nors žaidimą arba kitus simuliatorius.

Schemų yra ir daugiau. Pvz. pajungimas per Game port arba USB, naudojant mikrokontrolerį. Galima daryti ir tokią, bet ar verta? Nežinau, kiekvienas renkasi savo. Yra ir dar keletas būdų. Galima jungti per garso plokštės linijinį įėjimą, arba per COM jungtį. Pridedu dar vieną schemą (COM jungtis):

Kaip jau minėjau, FMS ne pats geriausias. Yra ir mokamų simuliatorių. Jie padaryti žymiai geriau – geresnė grafika, realesnis skridimas. Jie gali modeliuoti vėją, vėjo gūsius, galima matyti kaip tokiu atveju elgiasi modelis. Galima keisti įvairiausius lėktuvo parametrus (svorį, sparnų ilgį, profilį, svorio centrą ir pan.), galima sukurti savo modelius. Iš populiariausių mokamų simuliatorių galima paminėti RealFlight G2, AeroFly Pro (deluxe), RC Plane master. Aš juos išbandžiau, visi valdosi aprašytu būdu.

Taigi, kabelių painiava išspręsta. Pasidarom patį paprasčiausią kabelį ir galim naudotis visais simuliatoriais, kurie gali būti valdomi džoistiku. Aukščiau minėto vairų drebėjimo taip ir nepastebėjau. Likau nesupratęs kas tai yra. Jokių priekaištų tokiam kabeliui neturiu.

Dar noriu paminėti vieną galima problemą. Kai kurie siųstuvai išduoda invertuotą PPM signalą. Tokiu atveju schema per LPT neveiks. Tačiau pajungti vis tiek galima. Reikia arba įdėti dar vieną tranzistorių, kuris invertuotų signalą, arba nepalikti nė vieno. Negaliu pasakyti kokį signalą kuris siųstuvas išduoda. Reikia žiūrėti oscilografu.

Mano nuomone, geriausias simuliatorius AeroFly Pro Deluxe. Sako, kad yra ir geresnis – Reflex, tačiau išbandyti neina, nes jis nesivaldo džoistiku. Čia jau kūrėjai pasirūpino rimtesne apsauga. Bet pažiūrėjus demo matosi, kad grafika tikrai labai gera.

Pabaigai keletas vaizdų iš AeroFly Pro Deluxe.

This entry was posted in Elektronika, RC modeliai. Bookmark the permalink.

6 Responses to Universalus kabelis simuliatoriams

 1. saulius says:

  pats as elektronikoje nelabai susigaudau gal yra kas galetu padaryti laida,pas mane mc-10 siustuvas
  saulius.sb@gmail.com

 2. Mangis says:

  Sveiki,

  Neseniai isigijau Graupnerio mx-12, ir noredamas pasijungti simuliatoriu is FMS user’s manual’o pasidariau du laidus – viena su DB9 jungtim ir dviem tranzistoriais, o kita – su DB25 jungtim ir stabilitronu. Nei vienas neveike. Nusprendziau pasiknist internete, ir po ilgu ieskojimu (10 min.) suradau PPJoy draiveri. Ji suinstaliavus ir prijungus laida su DB25 (parallel port) , kalibruot nedave – laidas neveike. Tada internete radau dar kita schema su vienu tranzistorium ir pora rezistoriu. Ir si neveike. Taigi galiausiai issiaiskinau, kad kiekvienam siustuvui turi buti kitokia schema iejimui. Ieskojau Google 3 valandas – jokiu pasekmiu.
  Gal ka nutuokiate apie mx-12? buciau labai dekingas!

  Mangis

 3. ReM says:

  MX-12, šiuo požiūriu, niekuo nesiskiria nuo kitų aparatūrų. Tačiau darant aklai (veiks, neveiks), niekada negali būti tikras teigiamu rezultatu. Kartais gali pavykt, bet dažniau nieko gero nesigaus. Reikia pasižiūrėti į PPM signalą (oscilografu), kokia signalo amplitudė, gal reikia invertuoti. Tada galima spręsti, kaip daryti schemą.

 4. Mangis says:

  O gal zinot kaip galima butu pajungti mx12 prie kompo ir su galbut kokia oscilografo programa (tokiu maciau internete) paziureti ta signalo amplitude? gal pats turite kokia nors programa?

 5. ReM says:

  Tokių programų yra, bet aš jomis nesinaudoju. Turiu normalų oscilografą. Bet reikia suprasti, kad su programa galima bus pažiūrėt signalo formą, bet nelabai pavyks pažiūrėti amplitudę.
  Ir geriau jau būtų daryti USB laidą…

 6. Mangis says:

  Tame ir esme, kad as neturiu zalio supratimo apie mikrokontrolerius – ypac apie ju programavima. Na, aciu bent uz tiek ;)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *