Savos gamybos imtuvas

Mintis pasidaryti imtuvą kilo ne todėl, kad buvo tokia būtinybė, o todėl, kad tiesiog norėjosi pabandyti padaryti savo rankomis. Darant imtuvus ir siųstuvus visada kyla problemų, nes būna sunkoka suderinti. Ypač neturint tam reikalingų prietaisų. Šiuo atveju viskas paprasčiau nes yra labai geras aprašymas.

Imtuvas padarytas naudojant mikroschemą МС3371. Mikroschemą aš turėjau, o kitas detales pavyko surinkti nesunkiai. Problema buvo tik su dviem detalėm – 455 kHz filtras, ir 3,3V stabilizatorius. Filtrą išlupau iš kažkokio vokiško radio telefono, o stabilizatorių pavyko rasti kompo vinčesterio plokštėje (esu jų keletą išardęs). Nežinau kokia to filtro praleidimo juosta, bet teko naudot tą, ką pavyko rast. Nuo praleidimo juostos priklauso kiek imtuvas reaguos į artimiausius kanalus. Taip pat teko šiek tiek pakoreguoti montažinę plokštę, nes filtro išvadai buvo kitokie.

Plokštės dydis 50×30 mm. Dariau “lygintuvine” technologija. Plokštės vaizdas spausdinamas ant kreidinio popieriaus lazeriniu spausdintuvu, paskui dedama ant plokštės ir kaitinama lygintuvu. Kaitinamas toneris lydosi ir prilimpa prie plokštės. Po to plokštė mirkoma vandenyje, atmirkęs popierius nusilupa, lieka takeliai. Ši technologija labai paprasta ir pigi, bet padaryti pavyksta ne iš pirmo karto. Labai sunku nutaikyti, kiek reikia kaitinti. Jei perkaitinama, toneris išsilydo per daug, takeliai susilieja, o jei pakaitinama per mažai, prilimpa blogai, ir pamirkius popierius nusilupa kartu su takeliais. Gerai nutaikius kaitinimo laiką gaunasi labai puikiai. Kai jau turim plokštę su takelių vaizdu, toliau ėsdinama įprastu būdu.

Sudėtingiausia imtuvo dalis – įėjimo kontūras. Su juo daugiausiai bėdos. Reikalas tame, kad jei kontūro dažnis gausis ne toks, kokio reikia, imtuvo nepavyks suderinti. Nebus jautrumo. Geriausia daryti taip, kaip parašyta, bet ne visada tai įmanoma. Man tokį kontūrą pavyko rasti kažkokio užsieninio televizoriaus plokštėje. Todėl suvyniojau būtent tiek, kiek parašyta, ir viskas iš karto tiko. Šiaip galima naudoti ir kitokį karkasą, bet tada skirsis ir vijų skaičius. Arba reikės parinkinėti kontūro kondensatorių. Ir plokštę teks koreguoti.

Imtuvas derinimas sukinėjant įėjimo kontūro šerdį. Derinti geriausia žiūrint tarpinio dažnio amplitudę oscilografu 3 МС3371 išvade. Siųstuvas turi būti įjungtas, o signalas kuo silpnesnis. Pvz. siųstuvas kitam kambaryje su neištraukta antena. Geriau pradžioje kontūro nelituoti į plokštę, o pasijungti trumpais laidais, gali būti taip, kad vis tiek teks išlituoti ir pervynioti. Sukinėjant kontūro šerdį turi matytis kaip keičiasi tarpinio signalo amplitudė. Reakcija į sukinėjimą turi būti stipri – jei yra ne taip, reiškia kontūras nesusiderina. Teks arba keisti vijų skaičių, arba keisti kontūro kondensatorių. Blogiausia, kad neaišku į kurią pusę keist.

Turint reikiamo dažnio generatorių galima patikrinti kontūro dažnį. Neturint, teks ieškoti aklai. Neturint netgi oscilografo galima bandyti tiesiog pasijungti į vieną iš kanalų servomechanizmą ir žiūrėti ar jis reaguoja į siųstuvo signalą. Kai imtuvas nesuderintas, veikimo atstumas labai mažas, signalas nestabilus, servomechanizmas šokinėja. Reikia sukinėjant šerdį stengtis, kad servomechanizmas nustotų šokinėt.

Reiktų atkreipti dėmesį į vieną dalyką. Kambaryje veikimo atstumas gali būti tik keletas metrų. Toliau jau pradeda eiti trukdymai. Iš pradžių aš ilgai kankinausi bandydamas išgauti geresnį jautrumą. Paskui pabandžiau vieną gamyklinį imtuvą. Paaiškėjo, kad rezultatas lygiai toks pat. Kas ten pas mane kambaryje per trukdymai – neaišku.

Imtuvą išbandžiau praktiškai. Skraidžiau įdėjęs į mini3D lėktuvą, rezultatai geri. Niekuo nesiskiria nuo pirktinio imtuvo. Skiriasi tik svoris. Veikimo atstumas pakankamas, galima nuskristi tiek, kad jau sunku suprasti į kurią pusę lėktuvas skrenda. Jokių problemų.

Daug kam kyla klausimas, ar veiks toks imtuvas su kažkokiu konkrečiu siųstuvu. Veiks, jei atitinka PPM signalo shift’as. Nežinau kaip tai išverst lietuviškai. Kitaip sakant kai kurių gamintojų siųstuvų signalas invertuotas. Tokiu atveju neveiks. Aš bandžiau su GWS ir Futaba siųstuvais. Viskas veikia. Turėtų veikti ir su Hitec siųstuvais. Imtuve bandžiau GWS ir Berg kvarcus.

Imtuvo schemą, plokštę ir smulkų aprašymą rasit čia (rusų kalba).

This entry was posted in Elektronika, RC modeliai. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *