Lėktuvas Mini3D

Išmokus skraidyti su treneriu, iš karto kyla noras pabandyti ką nors rimtesnio. Kad turėtų trauką didesnę už svorį, kad galėtų daryti praktiškai bet kokias figūras. Ilgokai internete ieškojau ką tokio galima būtų pasidaryti. Didžiausia problema čia buvo nepatyrimas. Norėjosi panaudoti bekolektorinį variklį, nes tik taip galima pasiekti didesnę už svorį trauką. Tačiau praktiškai nieko nežinojau apie juos. Geriausias informacijos šaltinis – internetas. Taigi, kai jau šiek tiek pradėjau susigaudyti, nusipirkau AXI 2808/34 bekolektorinį variklį. Kodėl būtent tokį? Todėl, kad Lietuvoje beveik nebuvo iš ko rinktis. Variklis tikrai geras, tik kaina nelabai… Tas pats ir su kitomis dalimis. Akumuliatorių pavyko gaut Kokam 1500 mAh 3S1P (svoris 104 g.). Servomechanizmai GWS naro BB (svoris 10 g.). Tai ne patys geriausi variantai tokiam lėktuvui (dėl svorio), bet nieko geresnio gauti nepavyko. Gana sunkiai radau propelerio tvirtinimą, nes AXI variklio ašis – 3,2 mm.

Kadangi nežinojau kokios traukos galiu tikėtis, nusprendžiau tai nustatyti bandymų keliu. Iš karto buvo aišku, kad akumuliatorius per sunkus. Ieškoti kito nebuvo noro, todėl aš tiesiog nuėmiau vieną bankę. Gavosi 2S1P 1500 mAh akumuliatorius. Svoris 70 g. Propelerį pasirinkau pagal tai, ką tokiam varikliui naudoja kiti – 10×4,7. Traukai matuoti pasidariau tokią konstrukciją ant svarstyklių (apie tai smulkiau papasakosiu kitą kartą). Paaiškėjo, kad trauka pasiekia 480 g. Tai mane visiškai tenkino.

Lėktuvą pasirinkau mini3D. Tikriausiai dėl to, kad jo brėžiniai buvo laisvai prieinami, ir pats surinkimas neblogai aprašytas užsienio forumuose. Kadangi tai buvo pirmas mano daromas lėktuvas, neblogas aprašymas buvo labai reikalingas. Turėdamas omenyje, kad galutinis svoris man turėjo gautis šiek tiek didesnis už rekomenduojamą šiam lėktuvui, aš siek tiek padidinau sparną (2 cm).

Visos detalės buvo pjaustomos iš 5 mm deprono. Pati prieinamiausia ir pigiausia medžiaga lėktuvo gamybai. 50×50 cm plokštes galima nusipirkti statybinių medžiagų parduotuvėse. Tinka tik be jokių raštų, t.y. visiškai lygios. Vienintelis minusas – dažnai reikia išpjauti detales didesnes nei 50 cm. Nieko čia nepadarysi – tenka suklijuoti iš dviejų dalių. Šiaip medžiaga tokių lėktuvų gamybai labai tinkama. Ir kaina gera – gaunasi daug pigiau (3-4 kartus) nei pirkt plonesnį deproną, kurio tuo metu ir nebuvo iš kur paimt.

Teko nemažai pasukti galvą kokius klijus pasirinkti. Pirma mintis paimti tuos, kuriais plokštės klijuojamos prie lubų. Pvz. TITAN. Bet pabandžius paaiškėjo, kad čia tikrai ne geriausias pasirinkimas. Džiūsta jie labai ilgai. Be to, jie ir sudžiūvę lieka kaip guma. Žodžiu jais klijuoti galima, bet geriau jau pasiieškoti ko nors kito. Kitas bandymas buvo su paprasčiausiu lipalu. Pasirodė, kad rezultatai visai neblogi. Tiesa, džiūsta irgi ilgai, bet klijuoja neblogai. Galima naudoti ir specialius klijus depronui (pvz. UHU Por). Bet jie brangoki. Todėl pasirinkau lipalą.

Tikriausiai visada konstruojant pirmą lėktuvą kyla daug neaiškumų. Buvo neaišku kokio tvirtumo kur reikia, todėl dažnai, kaip paaiškėjo vėliau, persistengdavau. Daugiausiai problemų buvo su sparnu. Depronas per daug lankstus, todėl sparną būtina sutvirtinti. Tvirtinama plokščiais anglies strypais, klijuojant juos ant priekinės ir galinės briaunos. Gaunasi geras tvirtumas ir nedidelis svoris. Bet tuo metu nebuvo jokių šansų gauti tokių strypų Lietuvoje, teko daryti kitaip. Aš ant priekinės briaunos priklijavau medinę lystelę 5×3 mm. Tai sutvirtino sparną, bet tuo pačiu pridėjo svorio. Nutariau, kad to pakaks. Vėliau, kai lėktuvas buvo surinktas, paaiškėjo, kad sparnas linksta per daug. Bijodamas, kad jis darant kilpą tiesiog lūš pusiau, aš papildomai įklijavau į vidurį sparno 2 mm anglies strypą. Nepagailėjau epoksidinės dervos, o tai vėl pridėjo gerokai svorio.

Teko gerokai pagalvot kaip tvirtinti variklį. Geriausia būtų tvirtinti “atbulai”. Bet AXI varikliams toks tvirtinimas perkamas atskirai, ir kaina neišlaiko jokios kritikos. Todėl teko galvoti pačiam. Sugalvojau tokią konstrukciją (matosi nuotraukoje). Padaryta iš plonos plastmasės. Gavosi neblogai, vienintelis minusas – sveria 10 g. Dabar taip nedaryčiau, bet tada neturėjau supratimo, kaip padaryti geriau.

Dedant ratus irgi buvo neaišku ar pakaks 2 mm anglies strypų. Bendras lėktuvo svoris su aparatūra buvo 300 g. todėl abejojau ar nesulaužysiu jų nelabai vykusio nusileidimo metu. Galima buvo visai nedėti ratų, bet norėjosi, kad galima būtų žmoniškai nusileisti. Dabar, turėdamas daugiau patirties, galiu pasakyti, kad 300 g lėktuvas gali leistis su tokiais ratais, bet atlaikys tik labai švelnų nusileidimą. Pradedančiajam reiktų kažko tvirtesnio.

Atėjo metas pirmam bandymui. Pradžioje pabandžiau pasivažinėti ant asfalto. Paaiškėjo, kad posūkio vairu jis visai neblogai vairuojamas. Visai nebuvau įsitikinęs, kad jis apskritai skris, nors turint tokią trauką neskristi tiesiog negali. Taigi, kylam nuo asfalto. Pakilo lengvai bet greitai supratau, kad beveik nesivaldo. Nuskridęs kokius 40-50 metrų smigo į žemę. Pasirodo pamiršau ištraukti siųstuvo anteną. Rezultatas matosi nuotraukoje.

Buvo pikta, kad iš karto sudaužiau lėktuvą, bet ką jau padarysi. Teko taisyt. Taisymas nesudėtingas – nupjoviau lūžusias deprono dalis, ir priklijavau naujas. Po šios avarijos paaiškėjo dar vienas dalykas – lipalas laiko gerai, klijuotose vietose niekur nelūžo. Ratai irgi buvo sulaužyti, tai sekančiam bandymui nutariau jų visai nedėti. Pakilo iš rankos labai lengvai. Skraidė puikiai, po trenerio su Speed 400 varikliu galima sakyti nuostabiai. Darant kilpą matėsi, kad sparnas linksta, bet ne tiek, kad galėtų sulūžti. Skraidymo laikas buvo apie 20 min. Irgi labai geras rezultatas. Žodžiu likau labai patenkintas šiuo lėktuvu. Be ratų jo svoris 290 g. Laisvai galima kaboti ant sraigto, bet to aš dar nemokėjau…

Praėjo jau daugiau kaip metai, skraidyta labai daug, jau ir kabot pakenčiamai išmokau, o lėktuvas vis dar sveikas. Jokių avarijų daugiau nebuvo. Šiek tiek sumažėjo akumuliatoriaus talpa, dabar skraido apie 14-15 min. Nepersistengiant su tvirtinimais, lėktuvo svorį galima būtų sumažinti apie 20 g.

This entry was posted in RC modeliai. Bookmark the permalink.

16 Responses to Lėktuvas Mini3D

 1. kornelijus says:

  ar galetut man parduot lektuva su pultu?

 2. ReM says:

  Šitą? Jo seniai nebėra, išardytas ir išmestas. Be to, čia tikrai ne vieta tokiems klausimams. Tam yra e-mail.

 3. Karolina says:

  Aš galvojau jog rašys kaip gaminti lėktuvu modelius ir jo aprašymus na, bet ir apie tai ką čia rašo irgi įdomu paskaityti

 4. Vilmantas says:

  Is kur gavai brezinius ????

 5. ReM says:

  Brėžinius radau rcgroups forumuose.

 6. Vilmantas says:

  Gal prisimeni tinklapi? Baikiu visa intika išverst ir nieko nerandu :( :(

 7. Vilmantas says:

  Gal žinai kur pirkti deprono ????

 8. ReM says:

  Deprono yra parduotuvėse, kurios prekiauja RC įranga ir modeliais.
  Tokiems klausimams yra forumai!

 9. Vilmantas says:

  O jo negalima rasti tarkim “Senukuose”.

 10. Vilmantas says:

  Koks to lėktuvo variklis? Kur pirkai? Koks lėktuvo variklis?

 11. VT125 says:

  Cia stumiamas propeleris ar ne ????

 12. ReM says:

  Kodėl galėtų būti stumiantis? Paprastas propeleris čia…

 13. VT125 says:

  Gal zinai kur gauti medinių lystelių 5×3 mm ?

 14. Mr says:

  Gal žinai koks lėktuvo variklis?

 15. ReM says:

  Nemirtingi klausimai. :) Variklis koks? Tai juk parašyta – AXI 2808/34.

 16. deivis says:

  saunus aprasymas.ieskojau kazko tokio…..bandysiu jungtis i jusu gretas :)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *